כֶּסֶף (Money)

 • כסף הוא אחד ממרכיבי ההון המוחשי וההון הפיננסי.

 • כסף משמש כאמצעי תשלום עבור הסדרת חובות, עבור רכישת סחורות ועבור שירותים אשר מספקים לשחקן המשלם.

 • כסף היה אמצעי תשלום מקובל לצורך רכישה או מכירה של מוצרים ושירותים;

 

 הכסף מנהל את חיינו (כאשר איננו יודעים לנהל אותו) וככזה, הוא עבר שינויים במהלך השנים: 

 • סַחַר חֲלִיפִין (Barter) העתיק ביותר, התבטא בהחלפת סחורות בין שני שחקנים (או יותר) כמו, למשל, החלפת חיטה
  (אותה מגדל איכר מסוים) בתרנגולות או ביצים (שאותם מגדל חקלאי אחר);

 • סַחַר חֲלִיפִין (Barter) אשר מתבטא בהחלפת מוצרים או שירותים בין שני שחקנים (או יותר) כמו, למשל, זמר המתארח
  "ללא תשלום" בבית מלון עם משפחתו בסוף שבוע ומופיע "ללא תשלום" בפני אורחי בית המלון.

סחר החליפין לא בהכרח נרשם בספרי החשבונות של השחקנים ומהווה עברה על החוק שכן גם עסקאות מסוג זה מחייבות העברת מיסים למדינה.​

 • שימוש במתכות (לפי משקל) העוברות לספק כנגד שירות או מוצר שהלקוח קיבל;

 • שימוש במטבעות מתכת, כנגד שימוש בשטרות חוב;

 • כסף פיאט אשר מבוסס על אשראי וחובות עתידיים;

 • ביטקוי - סוג של כסף וירטואלי

כסף הוא מערכת של אמון הדדי ולא סתם מערכת של אמון הדדי, אלא מערכת האמון ההדדי האוניברסלית ביותר והיעילה ביותר שנוצרה אי פעם...

 קיצור תולדות האנושות

 

Abba - Money, Money, Money

מה אם כסף לא היה שיקול

newscheckz.png

כסף, כסף, כסף, כסף...
ווינסטון צ'רצ'יל סיפר פעם: "יום אחד  נכנסתי למונית כדי להגיע למשרד ה- BBC לראיון... כשהגעתי, ביקשתי מהנהג לחכות לי ארבעים דקות עד שאחזור! אבל הנהג התנצל ואמר ' אני לא יכול כי אני צריך לחזור הביתה להקשיב לנאומו של ווינסטון צ'רצ'יל'... צ'רצ'יל אמר שהוא נדהם ושמח מרצונו של האיש הזה להקשיב לדבריו! אז צ'רצ'יל לקח עשרה פאונד ונתן לנהג המונית בלי לגלות לו מי הוא. כשהנהג אסף את הכסף הוא אמר: "אני אחכה שעות עד שתחזור, אדוני! ותן לצ'רצ'יל ללכת לעזאזל!
כסף עלול לשנות עקרונות
(ולסנוור):
אומות נמכרו בכסף, כבוד נמכר בכסף, אחים נמכרו תמורת כסף, משפחות התפצלו בגלל הכסף, חברים נפרדו בעטיו של הכסף, אנשים נהרגו עבור כסף...
ואני שואל: 'מי נתן כל כך הרבה עוצמה לכסף והפך את האנשים לעבדי הכסף ולשבויים שלו?

 

אז דאגו להשתמש בצורה זהירה בכסף ..."

 Elves DelzNewschech 

עיין במאמרים הבאים: האם תיתכן חברה ללא כסף? חסכונות בנק אבודים - y-netהסכנות בהלוואות חוץ בנקאיות

יש לכם זמן? עשו ממנו כסף! אבל תחילה לימדו את הנושא היטב כדי להבין מהו כסף וכיצד להשתמש בו. עיינו במושגים הונאה, שקר, מרמה ןגם:

ארבעה שקרים על כסף

מרכז המרצים לישראל

אופיר בייגל, אוגוסט 2018, 12 דקות

ככה מייצרים כסף

רפורמה מוניטארית לישראל

מדוע אנחנו צריכים

כסף חופשי מחוב?

הפסיכולוגיה של הכסף

דן אריאלי

עלייתו של הכסף, פרופ' ניאל פרגוסון, באוניברסיטת הרווארד

סדרה "עלייתו של הכסף" (כסף מסובב את העולם) היא סדרת טלוויזיה בת ששה פרקים שסוקרת את תולדות הפיננסים מהעת העתיקה ועד ימינו, שמפיק ומגיש ניאל פרגוסון, פרופ' להיסטוריה באוניברסיטת הרווארד.

הסדרה מבוססת על הספר שכתב פרגוסון בשם "The Ascent of Money", שתורגם לעברית כעלייתו של הכסף.

 

בפרק זה מתאר פרופ' ניאל פרגוסון כיצד התפתח מושג הבנקאות והבנק (Bank) מתוך החוב (Debt) והאשראי (Credit). הוא מציג עדויות מבבל העתיקה, דרך תרבות האינקה בה הכסף היה יחידות עבודה (Labor), ועד לבנקאות המודרנית והבנק הרשמי הראשון שהקימה משפחת דה-מדיצ'י בוונציה.

האם אתם שותפים לסוד הכסף? האם אתם יודעים מה גורם לריצה לבנק? לקריסה כלכלית? לאי-יציבות מוניטרית? התרסקות שוק ההון? האם אתם יודעים מה ההבדל בין הלוואת סאב-פריים להלוואת פריים? ... אי ידיעת הדברים האלו עשויה לפגוע קשה בהון שלכם.

בפרק זה מתאר פרופ' ניאל פרגוסון את צמיחת אגרות החוב (Bonds) שהתפתחו מהמלחמות בין הפרובינציות באיטליה, והובילו להקמת שוקי ההון שאפשרו לממשלות ולחברות לגייס כסף באמצעות חוב, וכיום מכתיבים את שערי הריביות בעולם. הוא ממשיך ומתאר את צמיחת אגרות החוב דרך הקרב בווטרלו ומלחמת האזרחים האמריקאית אשר יצרו את השושלת הפיננסית הגדולה בעולם - משפחת רוטשילד (Rotchild).

אגרות חוב הן המקשרות בין עולם הכספים לעולם הפוליטיקה. ממשלות תמיד יוציאו יותר משיגבו במיסים, והן מוכרות אגרות חוב שמשלמות ריבית לכיסוי ההפרש. שוק אגרות החוב יצר את היישויות הפוליטיות והמדיניות המודרניות, מימן מלחמות והקים את התעשייה המודרנית. כולנו, בין נרצה בכך או לא, מקושרים לשוק אגרות החוב, שכן הוא זה שקובע את הריבית שנקבל על הפקדות וריבית התשלום על הלוואות.

בפרק זה מתאר פרופ' ניאל פרגוסון את רעיון החברה בע"מ (Joint Stock Limited Liability Company), שוק המניות והתפתחות בועות בבורסות המניות - החל מג'ון לו (John Law) שהמציא את שוק המניות באמסטרדם, וכלה ב"אנרון". אנו, כבני אדם, נוטים להכנע לאפקט העדר, וקשה לחזות מתי דהרת שוורים הופכת לצלילת דובים.

אם המאה ה-16 הולידה את הכסף והאשראי, והמאה ה-17 הולידה את שוק אגרות החוב, הקפיצה הבאה הייתה הולדת החברה בע"מ. יכולת החברה בע"מ לשנות את חיינו הייתה תלויה בשוק המניות (Stock Market). כיוון ששוקי מניות יכולים להיות דומות לבועות סבון, לעולם לא נדע מתי הם עלולים להתפוצץ... שינוי נתונים בספרים? זיוף מחירי מניות? התופעה הזו7 חוזרת שוב ושוב זה מאות בשנים.

בפרק זה מתאר פרופ' ניאל פרגוסון את התפתחות המכשירים הפיננסיים ועסקי הביטוח (Insurance) מפני סיכון אפשרי (Risk). הוא ממשיך ומתאר את מושג הגידור (Hedging) והאופציה (Option), את המצאת ביטוח החיים בידי שני כמרים סקוטים חובבי אלכוהול ומרחיק עד עלייתה ונפילתה של מדינת הסעד ביפן. ניאל מתאר בפרק זה את הניסוי של מילטון פרידמן בצ'ילה, את הביטוח הלאומי, את קרנות הפנסיה, ומגיע עד קרנות הגידור המודרניות

איך מתמודדים עם הסיכונים והאי-וודאויות בעתיד? האם האחריות היא עליך, על הסובבים אותך, או על המדינה? מכאן נובעת השאלה האם אתה מבוטח? בלב המאבק שלנו בסיכונים עומד עימות חסר פיתרון: אנו משתוקקים לתהליכים אשר ניתנים לחיזוי, אבל העתיד מוצא שוב ושוב דרכים חדשות כדי להפתיע אותנו.

בפרק זה סוקר פרופ' ניאל פרגוסון את ההשפעה של עליית הבעלות על רכוש פרטי, בעיקר בית, על שווקים פיננסיים. הרעיון היה פשוט: תן לאזרחים בעלות על שטחי המדינה, שכן זה יצור דמוקרטיה שמבוססת על רכוש פרטי (קניין). הבעיה מתחוללת כאשר בעלי הבתים מתייחסים לרכוש הפרטי כפרה חולבת שממנה ניתן לייצר תזרים מזומנים. וכאשר מאגדים ביחד אגרות חוב שהן מגובות משכנתאות (CDS) סאב-פריים התוצאה היא המשבר הכלכלי של 2008.

משחק המונופול הומצא בשנת 1903 כביקורת נגד המציאות שבה מיעוט קטן של בעלי בתים גורמים רעה לרוב, הדיירים. 30 שנה לאחר מכן, פורסמה הגרסה המוכרת כיום שבה, בניגוד לכוונה המקורית ש"להיות בעל רכוש הוא מעשה נבון". ואם בעלות על רכוש היא מעשה נבון, אז להלוות לבעלי בתים זה אפילו נכון יותר! כי אפשר לעקל את הנכס למי שמשתמט מתשלום. התופעה שהדהימה את מרבית האנשים היא שנדל"ן הוא כמו כל נכס אחר - מחירו יכול לעלות, או לרדת...

בפרק זה מסביר פרופ' ניאל פרגוסון את יתרונות וחסרונות הגלובליזציה (Globalization) ופגיעותה לזעזועים פיננסיים. לצורך היציבות, הסביר, הוקמו הבנק העולמי (World Bank) וקרן המטבע הבינלאומי (International Monetary Fund) כמפקחים על המחסר הבינלאומי. המסחר במטבע חוץ (FOREX) נועד לצורך ספקולציה, כפי שמדגים המקרה של ג'ורג' סורוס בהימור נגד הבנק של בריטניה, או המקרה של קרן הגידור LTCM.  המסחר במטבע חוץ, טוען פרופ' פרגוסון, אכן עלול לגרום לשוק הפיננסי להתנדנד בחוסר יציבות בין אופוריה לחרדה. 

כלכלה אינה מדע מדויק, והיא מושפעת מכוחות פוליטיים, מהימורים כלכליים ובעיקר מרגשות של בני האדם. כל ניסיון לפתח נוסחאות מתמטיות מבריקות מתנפץ למול תעתועי המציאות. למה זה קורה? תשאלו את דן אריאלי - בני האדם אינם מיושבים בדעתם, הם רגשניים ובעלי מנטליות של עדר מבוהל. כל ניסיון לכמת את השווקים תוך כדי התעלמות מהאפקט הפסיכולוגי של בני האדם, נדון לכשלון.

אנשים מוכנים להפסיד כסף אבל לא להתחרט

פרופ' יוסי יסעור

איך לעקוב אחרי ההוצאות

למה לא כדאי לתת בונוסים גדולים?

פרופ' דן אריאלי

כלכלת משפחה - התנהלות נכונה

למה אנחנו מוכנים להוציא כסף על רפואה טבעית

פרופ' דן אריאלי

קורס מנטורים לכלכלת המשפחה

אש לידור פילוסוף

שליטה עצמית

וכסף

פרופ' דן אריאלי

המראה החיצוני משפיע על קבלת החלטות בתחום ניהול השקעות 

ד"ר רועי צוקרמן

 

קריפטו להמונים

מה המשמעות החברתית של מטבעות וירטואליים אשר מחלישים את עצמתה של המערכת הבנקאית?

 

מה זה ביטקוין ואיך הוא עובד?

 • 00:00 מהו ביטקוין ולמה הוא לא מניה.

 • 00:38 תכונות הביטקוין

 • 01:04 מה זה בלוקצ'יין

 • 02:02 איך נקבע מחיר הביטקוין

 • 02:40 אינפלציה בביטקוין 03:23 אחסון ביטקוין 03:56 איך קונים ביטקוין

 

בִּיטְקוֹיְן

התיאור הבא מבוסס על ויקיפדיהביטקוין (סוג של כסף וירטואלי), בשונה מכסף מסורתי (המופק ומנוהל על ידי מדינות), הוא מטבע עצמאי שאינו מופק ואינו מנוהל על ידי המערכת הבנקאית המסורתית אלא באמצעות מנגנוני קריפטוגרפיה ורשת תקשורת עמית לעמית. ביטקוין, בהיותו וירטואלי, שמור בקובץ ציבורי (רְשׁוּמָה) אשר מוכר בשם "שרשרת בלוקים" (Block Chain). תוכנה המוכרת בשם "ארנק דיגיטלי" מאפשרת להשתמש בביטקוין כבכסף המסורתי. מערכת הביטקוין מבטיחה שהתשלומים יתבצעו באופן מבוקר אשר יבטיח שהתשלום (הרישום הוירטואלי) נגרע מארנק המקור ומתווסף לארנק היעד.

Bit Coin.png

ביטקוין - ידע בסיסי הכרחי

לונדון את קירשנבאום

ביטקוין - 29.05.2017

אז מה זה ביטקוין - למתחילים

כסף דיגיטלי וביטקוין בערוץ החינוכית

מה זה בלוקצ'יין?

יולי 2019, 5 דקות

מה זה בלוקצ'יין ?

מבוא - בלוקצ׳יין, ביטקוין

ורשת האית׳ריום

איך לפתוח ארנק ביטקוין

The Bitcoin protocol

and blockchains

The Bitcoin protocol

and blockchains

מה זה חוזה חכם?

אוגוסט 2019, 3 דקות

נפילת הביטקוין - חדשות ערוץ 2 מרס 2015

אבטחת ארנקי ביטקוין

יולי 2015

מיסוי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים - אוקטובר 2017

למה ביטקוין חשוב

כמה עובדות על הביטקוין

TheMarker Online 

דצמבר 2017

הביטקוין (BTC) המטבע הוירטואלי כל הסכנות

נושאים נוספים הקשורים לכסף

בכוונתנו להרחיב את הנושאים הנושאים הבאים, תוך כדי הדגשת ההיבטים ההתנהגותיים.

איומים והזדמנויות:

 • כלכלת משפחה

המירוץ לדירה ב-180 יום​

 1. מבוא לכלכלת משפחה, סרטון מספר 1, אלון גל;

 2. סרטון מספר 2, אלון גל;

 3. סרטון מספר 3, אלון גל.

 • שוק ההון

 1. מבוא לשוק ההון;

 • בורסה;

 • נדל"ן

 • הכנסה פסיבית

 1. אבא עשיר אבא ענירוברט קיוסאקי - ביקורת​;​

 2. סיקור על "אבא עשיר אבא עני";

 • כסף באינטרנט;

 • המערכת הביטוחית;

 • המערכת הבנקאית;

 • עולם השכירים;

 • עולם העצמאיים;

 • יזמות עסקית

 1. המדריך למיליון הראשון - ערוץ 10​;

 • המגזר השלישי;

 • המגזר הרביעי;

 • הונאה;

 • השוק האפור;

 חמשת חוקי ברזל

לבניית בטחון כלכלי

כסף קל

(אפריל 2013);