​אִינְטֵלִיגֶנְצִיָּה רוּחָנִית (SQ = Spiritual quotient)

היכולת למצוא משמעות, יעוד וערכים בחיינו, אשר מקשרים את פעולותינו וחיינו להקשר רחב יותר ועשיר יותר (דנה זהר ואיאן מרשל).

אינטליגנציה רוחנית מייצגת מגוון של כישורים אשר מניעים שחקן לממש את החזון ומטרות הארגון באמצעות אמונות, אידיאולוגיות וערכים (אשר, במקרים רבים, מוטמעים בתרבות הארגונית). אינטליגנציה מסוג זה אינה קשורה, בהכרח, לדת אלא לאמונות וערכים בכלל ולמצפון בפרט. אמונה משפיעה על רגשות (שילוב של אהבה ופחד) אשר משפיעים על ההתנהגות.

התנהגות אשר מושפעת מרוחניות (אמוּנוֹת, אידיאולוגיות וערכים) עשויה להוביל לאחדות, לעזרה הדדית ולצמיחה רוחנית, גשמית, נפשית וחברתית.

באופן דומה, התנהגות אשר מושפעת מרוחניות, עלולה להוביל גם לשינאת האחר, להרס, למלחמות ולנזקים במישור הרוחני, הגשמי, הנפשי והחברתי. 

זו העוצמה של האינטליגנציה הרוחנית, אשר אמורה להבחין בגבול הדק שבין הטוב לרע, בין בנייה להרס, והיא אשר מניעה את השחקנים.

 

המנהיגות הרוחנית אחראית על קביעת הגבול הרגיש שבין הרע לטוב, בין בנייה להרס. למרות זאת, חובתו של כל מֻנְהָג רוחני וכל מְנֹהָל, להציף שאלות ערכיות ומוסריות (לשאול מדוע ולא רק כיצד) כדי להמנע מחציית הגבול - כי יתכן שהמנהיגות הרוחנית עלולה להכשל בעיוורון זמני (והרי המנהיג הרוחני הוא בסך הכל ייצור אנושי אשר חשוף להשפעה של רגשות, למרות מעמדו החברתי והרוחני הרם).

מנהיג רוחני הוא המורה הרוחני, הרביהאייתולה, הכומר, הגורו, המחנך, מדריך הנוער, וגם יְדוּעָן, עיתונאי וכל שחקן אחר ברובד בעלי ההשפעה של רשת הערך. אלה הם השחקנים אשר ברשותם כלי נשק בעלי עוצמה שקשה לתאר - מילים. הם אלה אשר משפיעים על צאן מרעיתם לטוב ולרע, לבנייה ולהרס.

אינטליגנציה רוחנית היא אחד ממאפייני ההון האנושי

האינטליגנציה הרוחנית היא גורם הנעה חשוב שעשוי להעצים מצד אחד ועלול להיות קטלני ביותר מצד שני - תלוי בפרשנות ובצורת הפעלת הרגשות אשר מעצבים את התנהגות השחקן. המוטיבים הרוחניים בנושאי אמונה, אידיאולוגיה וערכים מעוררים את בני האדם לעשייה, שברובה חיובית אך עלולה להיות הרסנית בשל יישום עיוור של מצוות "נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע" הקיימת בכל הדתות, הכתות והאמונות. 

ראוי לזכור כי האמונות והאידיאולוגיות לגווניהם השונים, מספקות כוח אדיר למאמינים, אך עלולות ליצור הכללות, סטריאוטיפים ודיעות קדומות אשר מאפשרות הדרה של  השונה וכך מחזקות באמצעותם את האמונה והאידיאולוגיה.

להלן נגיעה בעולם הרוחני (או, לאן עלולה להוביל פרשנות מוטעית של ערכים יפים אשר נולדו על ידי דתות, אמונות ואידיאולוגיות):

דָּתוֹת: מה היא דת?

דת או מדינה

הפרדת דת ומדינה

דת ואמונה

יהדות מול דתות אחרות

נצרות ואיסלם

חוקי המדע

מול חוקי האיסלם

חידת היקום

היגיון המקריות והאבולוציה

מסעות הצלב

מלחמת דת או מלחמת תרבויות

כַּתוֹת: מה היא כת?

האם גואל רצון בנה כת?

אורתודוקסיות

נשים חרדיות

פרק 4

נשים חרדיות

פרק 3

נשים חרדיות

פרק 2

נשים חרדיות

פרק 1

מלחמות דת בירושלים

הפנים האמיתיות

על נטורי קרתא

הפנים האמיתיות

על חסידות ברסלב

חילוני אנוס

האנוסים

תאוות תגובה

האנוסים

תקועים בעולם החרדי

לאן אמונה עיוורת

עלולה להוביל

הרוח על פי דאע"ש - הדור הבא

פרק 3

הרוח על פי דאע"ש - הדור הבא

פרק 2

הרוח על פי דאע"ש - הדור הבא

פרק 1

ביקורת: אינטליגנציה רוחנית (ורישומה כפטנט) הארץ, אלי שי, 19.11.2011,

"...מאחורי השקתו של כותר המבוסס על המצאה טרמינולוגית מעין "אינטליגנציה רוחנית" עומד איפוא מהלך משולב של טענת זכויות יוצרים, לצד כל-בו לקטני ואקלקטי המאסף אל חיקו בחמדה עצומה שפע תורות קיימות. זהו אחד הקווים האופייניים למוצרי מדיה הנמצאים בגבול שבין ניאו-יונגיאניות פופולרית לספרות עידן-חדש. מתוך כך ניתן למצוא פה אוסף מגוון של מקורות השראה; החל בקבלה הבלתי נמנעת, המשך בזן-בודהיזם, בגנוסטיקה, במיסטיקה אופנתית, בקוואנטים שובבים וכלה באדם מחפש משמעות מבית-מדרשו של פרנקל. קואליציה גדולה של הוגים ותורות מתאחדת כאן מסביב לסיסמת האינטליגנציה הספיריטואלית והקורא מקבל שורה של נוסחאות המאפשרת לו לנוע במהירות ממינוחיה של תורה אחת לאלה החביבים על רעותה. אתה יוצא מעץ חיים קבלי, ממשיך למיתולוגיה יוונית, קופץ למסורות הרמטיות, אסטרולוגיות ואלכימיות, נוחת על מחצלת עתירת גלגולים של דלאי לאמה טיבטי וגומר בצ'אקרה הינדואיסטית, או בסקרמנט נוצרי. וראה זה פלא, הכל מתקשר לכל והכל נוטף אגלי משמעות..."

"...ועם זאת הספר אינו נטול חשיבות; הוא מפנה את תשומת הלב אל האינטלגנציה הרוחנית (בלועזית spiritual quotient ובקיצור SQ) כערוץ רוחני, יצירתי וערכי המאפשר התחברות בט' קבין משמעות. הוא מאפשר לקורא לאבחן את עצמו באורח קליל ושימושי למדי באמצעות תורת ו' טיפוסי האישיות: השגרתי, החברתי, החקרני, האמנותי, המציאותי, והיוזמתי; והוא מעניק לו מיני יקיצות תודעה והארות קטנות (עדיף להיות דייג מקסיקאי רגוע על איש עסקים אמריקאי החולם על נופש בכפר דייגים)...".