top of page

כישלון זה אחלה דבר  
(עופר ברייר  - מאמן עסקי ואישי) 

חשבתם פעם על כך שבעולם יש יותר סיבות למה לא להצליח  מאשר למה כן?
הערכה עצמית נמוכה, הרגלים, אמונות, פחדים, משאבים וידע שחסרים לנו – כל אלה הם רק חלק מהרשימה האין סופית של הדברים שעלולים להכשיל אותנו. הסיבה העיקרית לכך שאנשים אינם מצליחים, תתפלאו לדעת, קשורה בקלילות בה הם פוסלים רעיונות בשלבים מוקדמים, כשיש עדיין מרחק שנות אור בין הרעיון לביצוע. אנשים אלופים בלהמציא הסברים באורך של דוקטורט לפחות, סביב הסיבות הרציונאליות "למה לא".

אז מה, בעצם, מפריע לנו להצליח?

אני רוצה להציג בפניכם נוסחה: P – I = R
תשאלו אותי: מה זה הדבר המוזר הזה? פשוט מאוד (וגאוני כמו הפשטות בהתגלמותה):
Potential – Interferences = Result או בעברית: פוטנציאל – הפרעות = תוצאה.

הפוטנציאל של האדם גדול תמיד פי כמה וכמה ממה שהאדם מסוגל לייצר אי פעם בחייו. התוצאות וההישגים של האדם תלויים ישירות ביכולת להתגבר על ההפרעות שאנו מתמודדים עימן על בסיס יומי.

ישנן הפרעות משני סוגים:

הפרעות פנימיות כמו הרגלים, פחדים, רצונות, צרכים וכו'; 

הפרעות חיצוניות כמו משאבים, השפעות של אחרים עלינו, וכו'.

כשמסתכלים על זה כך, נראה שלא כל כך קשה להצליח.

ואולי בעצם אפשר  להפוך חיסרון ליתרון?

אני רוצה להתעכב לרגע על המושג הפרעה, Interference.

בפיסיקה משתמשים במושג ה-Interference, התאבכות, כדי לתאר תופעה פיזיקאלית, המאפיינת גלים, ובה צירוף של כמה גלים יוצר גל בעל תבנית חדשה. כדי לפשט את ההסבר, אציין כי אם שני הגלים מסונכרנים היטב, כוחם המשותף גדול פי שניים מכוחו של כל אחד מהם בנפרד. התאבכות כזו נקראת התאבכות בונה. במצב של אי סנכרון, לעומת זאת, הגלים מבטלים זה את זה, סכומם מתאפס וההתאבכות נקראת התאבכות הורסת.

אל תדאגו, זה לא שיעור פיזיקה, אבל בהחלט אפשר ללמוד מהתופעה הזו משהו על החיים:

בדיוק באותה מידה שההפרעות עלולות להיות גורם מעכב ושלילי, כמו שתופסים אותן רוב בני האדם, הן עשויות לשמש  גם כהזדמנות נדירה: אין כל סיבה להתפתח ללא קשיים.

 

אז מה עושה את ההבדל? מיומנות התגובה שלכם.

אנשים אוהבים להשתמש במשפט "אי אפשר" או "זה בלתי אפשרי" (דרך אגב, לא היה היום אייפון אילו סטיב ג'ובס היה חושב כך. הוא היה פוסל את הרעיון טרם היוולדו.

פחד מכישלון בהרבה מקרים מונע מאנשים לפעול. הפחד יותר חזק מהרצון להצליח, כיוון שמדובר בפגיעה באגו, ואגו זה דבר מאוד רגיש. אנשים מעדיפים לא להתנסות בכלל ובלבד שלא לחוות כישלון.

כישלון זה אחלה

ורק שתדעו – כישלון זה דבר בריא ונפלא. כישלון זה דבר מחסן. כישלון עובד בדיוק כמו חיסון רפואי: במינונים מינוריים מרגילים את המערכת להתמודד עם מינונים רציניים בעתיד.

כישלונות והצלחות תלויים אחד בשני, לא נגמרים אף פעם, והחיים כל הזמן מעלים אותנו דרגה.

לדעת להתמודד עם כישלון זאת הצלחה, ולהסתנוור מהצלחה בלי להיות ערוכים לכישלון - זה כשלון.

כישלונות הם חלק בלתי נפרד מתהליך הצמיחה, ויש ללמוד להתמודד עימם ולהפיק מהם מסקנות לעתיד, כדי שאם יום אחד תתקלו בכישלון רציני, תדעו מהר מאוד להתרומם.

כאמור, רוב הרעיונות נכשלים בשלב שעוד קודם לביצוע. אם נדע להשתלט על ההפרעות שלנו, בין אם חיצוניות או פנימיות, ולסנכרן ביניהן, נוכל להשיג תוצאות מרחיקות לכת. היופי שבדבר הוא שאפשר ואף רצוי להמשיך לחלום, בתנאי שמתאמנים על רכישת אותה המיומנות שתעזור למנף את ה- Interference שלך להצלחה  אמיתית.

צפו בסרטון: איך להצליח בשישה שיעורים

bottom of page