top of page

אנשים טובים באמצע הדרך - נעמי שמר

אֲנָשִׁים (People)

שם עצם ברבים, המתייחס למכלול סתמי חסר מאפיינים של בני אדם / אֱנוֹשׁוּת, אשר מאכלסת את כדור הארץ. (ויקיפדיה).

אנשים הם פרטים בארגון.

אלפרד אדלר (1922-1833) סיווג אנשים על פי חמישה מאפיינים: אחברתיות, בסובייקטיביות, גמטרתיות, דבחירה ההליזם.

א. אדם הוא יצור חברתי וקשה מאוד להבין אותו ואת מניעיו בלי להתחשב במרכיב החברתי שבאישיותו. ככלל, אדם יתקשה להגשים את עצמו ולהגיע לסיפוק עצמי ללא מימוש המרכיב החברתי שבו.

ב. אנשים תופסים את המציאות מבעד לעדשה סובייקטיבית אשר מובילה לפרשנויות שונות במצב נתון (עיינו במושג מודל אפרת). 

ג. כל אדם ממוקד מטרה. המטרות משתנות ממצב למצב ומאדם לאדם אך בנסיבות נתונות - לכל פעולה קיימת מטרה, גם אם בלתי מודעת.

ד. לכל אדם קיימת מטרה גם במצבים מוקצנים של רה-אקטיביות ותלות באחרים והיא המטרה אשר מסתתרת מאחורי הבחירה בפסיביות. כל אדם בוחר לממש מטרה מבין חלופות אחדות הניצבות בפניו. ותמיד עומדת בפניו היכולת לשנות ולהשתנות.

ה. הוליזם פירושו שהאדם ניתן להבנה רק כאשר מתחשבים בכל המרכיבים שהוזכרו לעיל. מהסיבה הזו, כל אדם אחראי תמיד למעשיו. מעשים או מחדלים אינם תולדה של חלק מסוים מהאישיות אלא מהצירוף של כולם.

מכאן נובעת מסקנתו של אדלר כי האדם אחראי תמיד למעשיו, משום שמעשיו ומחדליו הם פועל יוצא של הבחירות שלו אשר אמורים לשרת את מטרותיו ובעיקר נובעים מהבנה ההוליסטי של מבמה אישיותו.

על פי אדלר, כל אדם אחראי למעשיו גם במצבים של חוסר שפיות. במקרים כאלה, האדם פועל על בסיס עיוות של תפיסת המציאות או ניתוק מההיגיון הכללי והשאלה העומדת גם בפניו היא "מה הפתרון הנדרש במקרים כאלה?"

האנושות מורכבת ממגוון עשיר של סוגים שונים של בני אדם.

השׁוֹנוּת* בין בני אדם מתבטאת, בעיקר, בארבעת העולמות אשר מייצגים את מחשבתו וביצועיו של בן האדם: העולם הגשמי, העולם החברתי, העולם הנפשי והעולם הרוחני.

 

* שׁוֹנוּת על פי החשיבה המדעית הקלאסית, היא מושג בסטטיסטיקה, אשר מוגדר כמדד לפיזור ערכים באוכלוסייה נתונה, יחסית לתוחלת של האוכלוסיה. שונות המשותפת (covariance) היא מדד אחר המתייחס לקשר שבין שני משתנים מקריים.

עיינו גם ב:

אֲנָשִׁים (במבט אישי)

הצעד הראשון בגיבוש רעיון בבניית פרויקט, בהקמת עסק או, אפילו, בהרצה של יזמות פנים ארגונית, עוד לפני גיוס שותפים או עובדים, עוד לפני פילוח השוק או בחירת הספקים וכמובן, הרבה לפני הגשת בקשת אשראי מהבנק. לפני כל אלה, חשוב להקדיש מחשבה לאנשים כי תמיד אלה יהיו המפתח להצלחה או לכישלון בכול מעשיכם... בכול מחדליכם...

חשוב להקדיש מחשבה לאנשים שתפגשו או שלא תפגשו, שבוודאי ישפיעו על הצלחותיכם או כישלונותיכם כי מהם תרכשו סחורה או תמכרו להם מוצרים, בהם תעזרו במקרה הצורך או שהם ינסו להכשיל אתכם מהטעמים השמורים עימם, או שהם פשוט יהיו שם.

תמיד עמדו, עומדים ויעמדו אנשים לצידכם, מאחוריכם ולפניכם. אנשים נמצאים, בכל עת, בסביבה הקיומית שלכם. אלה הם הצרכנים והלקוחות, השותפים והמתחרים שלכם, הספקים והקבלנים, הרגולטורים ואנשי התקשורת... בסופו שלדבר, כל אלה הם בני אדם, בעלי אינטרסים... וערכים... ובעיקר רגשות - אלה הם השחקנים  ברשתות הערך שלכם.

אין אדם דומה לרעהו. לכל אדם יש תכונות מוּלדוֹת לצד שריטות וצלקות ייחודיות אשר עיצבו את האני שלו, בזכות החוויות שליקט במסע החיים האישיים שערך. בדיוק כמו לי, לכל אדם אחר קיימות שאיפות, פחדים, אמונות ומערכות של אילוצים אשר חלקן אמיתיות וחלקן מדומות, חלקן גלויות וחלקן מוסתרות.

חשוב לזכור כי שחקנים רבים עוזרים לנו בתהליך הטיפוס בסולם ההצלחה. אלה יכולים להיות גם אותם שחקנים שעשויים לתמוך בנו בתקופות משבר או בזמן הצניחה ממרומי ההצלחה... כי "לא לעולם חוסן" הזהיר אותי אבי זכרו לברכה... פגיעה באחרים, כדי לטפס במעלה ההצלחה, מגדילה את הסיכוי לגלוש במדרון הכשלון...

עוד לפני כול התחלה, חשוב להטמיע את משמעות מודל הרווחה הארגונית בכל פרויקט, עסק ויוזמה.

לפיכך, חשוב תמיד לזכור מי ומה עומד מאחורי האנשים, עוד לפני שמציבים בפניהם דרישות, בקשות או טענות. ראוי לזכור זאת כאשר מנסים לשכנע אנשים, למכור לאנשים, לקנות מהם או לשכור את שירותיהם - כדי להבין את משמעות הקשר האישי, האמפתיה, היחס החם והלבבי ואיכות ההקשבה - להצלחה שלנו... לא לפני שנטמיע את משמעות מודל א.פ.ר.ת שממחיש את השונות בתפיסות העולם השונות בעולם הנפשי שלנו, אשר משפיע על העולם החברתי והגשמי שלנו...

נכתב בהשראת המבוא לפרק 1 של הספר GPS לעסקים

 

אנשים במבט אחר:

  • שׁוֹנוּת;

  • איך ישראל הייתה נראית אילו היו בה 100 אנשים בלבד?

  • מי אנחנו? שבע שנים אחרי שלקה באירוע מוחי - אייל פלד,

  • פסיפס ישראלי - מבוא לספר אז ככה זה התחיל אשר מהווה רקע לספר 2036 (הטרילוגיה למרות הכול);

הייה מנטש

נגינה מטורפת על פסנתר

מה אפשר ללמוד על החברה הישראלית מביקור בסופר?

החברה הישראלית

פסנתרן יחפן

בתחנת סבידור מרכז

ילד חנון טורבו

שני אנשים בניגון על "פסנתר"

נגינה מטורפת על פסנתר

הבלתי אפשרי, אפשרי?

אנשים עושים דברים

מ-ד-ה-מ-י-ם

bottom of page