אז ככה זה התחיל...

הקדמה

אני מבקש לשתף אתכם בחוויה של כתיבת סיפור ייחודי ומרתק במיוחד. כתיבת הסיפור מתקיימת במסגרת פרויקט בשם למרות הכול. את הפרקים הראשונים של "אז ככה זה התחיל" כתבתי בעצמי אבל אלה הן טיוטות הניתנות לשינוי, אם יעלה בלבכם, המשתתפים בכתיבה, הרצון להשפיע... לשנות...

הספר עוסק בחברה הישראלית המפוצלת והפרקים הראשונים נוגעים באתגר הישראלי-פלסטיני שמדיר שינה מעינינו. פרקים נוספים יתארו, באמצעות פרוזה, את הקונפליקטים שבין חרדים לקהילה הלהט"בית, למשל, את הדינמיקה שבין ספרדים לאשכנזים, בין המשטרה לאזרח הקטן, בין הצבא למתנחלים, בין המתנחלים לבתי המשפט, בין נבחרי העם למערכת המשפטית ועוד ועוד ועוד... כיד הדמיון הטובה עליכם.

כול דמות בסיפור תכתב על ידי קבוצה של בני נוער, בהדרכת איש חינוך אשר ילווה את הכתיבה במסגרת פעילות "התפתחות אישית ומעורבות חברתית" של משרד החינוך.

כדי להבין את עומק החוויה שאנחנו עשויים להיחשף אליה, וכדי להבין את התמונה הכללית, כדאי, תחילה, לקרוא את הַבְּלוֹג הזה כרצף אחד שלם, מבלי להיכנס אל הקישורים השונים. אני ממליץ לחזור ולעיין פעם נוספת בַּבְלוֹג הזה והפעם לגלוש אל כל קישור בנפרד, הן כדי ליישר קו עם מערכת המושגים והרעיונות שעליה נתבסס בהמשך והן כדי לחוות את הבסיס לסיפור באמצעות נגיעה מרתקת בנתונים - בעובדות.

ובכן, מה כולל הַבְּלוֹג הזה?

תחילה, אציג בקצרה את עצמי (עורך ויזם סיפור בשם 2036). בהמשך אתאר, בפניכם, את האווירה של פרויקט אֶפּוֹפִיס שאליו, אני מזמין אתכם להצטרף.  בנוסף, אתאר הדחף שלי ליזום פרויקט מעין זה.

בשלב הבא אציג חלק מהתובנות שפיתחתי במהלך חיי ואשר הובילו אותי, לאפיון החזון האישי שלי  ואפרוש בפניך מטרה מרגשת במיוחד שגזרתי מהחזון שהצבתי לעצמי: לקרב את לבבות אבני הפסיפס הארץ ישראלי.

רבים מקיימים, הלכה למעשה, משימות בעלות כותרות דומות לקירוב לבבות, מתוך כוונה לקרב אותנו לתפיסות העולם שלהם, לאמונותיהם, בידיעה ברורה כי דרכם היא הטובה והנכונה ביותר.

אחרים מְיָישׂמִים, בשטח, תהליכים של קירוב לבבות, מבלי לכפות על זולתם את דרכם, מבלי לנסות להטמיע בקרב אחרים את הערכים שהם מאמינים בהם או את אמות המידה שעל פיהם בחרו לחיות. מטרתם היא להכיר אחרים, כדי לבנות גשרים חדשים, כדי לשתף פעולה עם אחרים למרות ואולי אף בזכות ההנחה שהם שונים - נראים אחרת, חושבים באופן אחר, פועלים בצורה שונה ואפילו מאמינים בדברים אחרים. בדרך זו, הם בטוחים שיוכלו לשפר את איכות חייהם המשותפים - כי הרי כולנו חולקים פיסת ארץ אחת... ואין אחרת...

אני בחרתי לנסות גישה אחרת לקירוב לבבות, לא בגלל שהיא טובה יותר אלא כדי לנסות דרך נוספת, אשר תשתף את האחרים, את השונים - כדי לספק להם בָּמָה להתבטא בה. הגישה שבחרתי היא כתיבת רומן, בעזרתכם, ובשיתוף נציגים אותנטיים מאבני הפסיפס המרתקים שלצידינו, כדי להכיר אחרים, כדי להבין את את עמדותיהם, את אמונותיהם ואת הערכים שלהם לצד מגוון האינטרסים והאתגרים הייחודיים להם. הרומן יכיל קטעי וידאו על מנת להעשיר את מגוון הדרכים לגעת ברגשות ובהיגיון השונים מאלה המוכרים לנו, במסע המשותף שלנו לקירוב הלבבות.

בכוונתי להציג בפניכם את הרקע לסיפור, על בסיס המגמות המדעיות והטכנולוגיות  והגיאופוליטיות אשר ישפיעו על ההתרחשויות הצפויות בעתיד. אני מבקש מכם לטעום מעט  מהסביבה הטכנולוגית שעלילות הסיפור מושפעות ממנה. כל אלה ישפיעו על האנושות בתקופה שבין 2029 לבין 2036 - תקופת התרחשות הספר השלישי בטרילוגיה 2036

ועכשיו - נחזור שוב אל ההקדמה כדי לגלוש אל תוך הלינקים שבדרך - להעמיק יותר...

הארות

[1]    פרשנות אחת לקרוב לבבות:  ** ** ** ** תנועת הערבות

[2]    פרשנות נוספת לקירוב לבבות:  ** ** ** ** **

[3]   רומןיְצִירָה אֶפִּית גְּדוֹלָה, עַל  פִּי  רֹב  בִּלְתִּי  חֲרוּזָה,  הַמְּצַיֶּרֶת עֲלִילוֹת וּמְאֹרָעוֹת, עַל רֶקַע חֶבְרָתִי רָחָב, חַיֵּי נֶפֶשׁ וְאָרְחוֹת חַיִּים, הַמִּצְטָרְפִים לְמַעֲרֶכֶת אָמָּנוּתִית

        אַחַת.  הָרוֹמָן  מְעַצֵּב טִיפּוּסֵי  אָדָם,  מְתָאֵר  חַיֵּי נַפְשָׁם,  בְּיִחוּד לִבְטֵי אַהֲבָתָם. שׁוֹנִים וְרַבִּים סוּגֵי הָרוֹמָן: רוֹמָן הִיסְטוֹרִי, רוֹמַן הַהוֹוֶה, רוֹמַן מִשְׁפָּחָה, רוֹמָן בִּיּוֹגְרָפִי,

        רוֹמַן הַרְפַּתְקוֹת, רוֹמָן פְּסִיכוֹלוֹגִי וְעוֹד. (מִלּוֹן אֶבֶן־שׁוֹשָׁן הַמָּלֵא)

[4]   מחדדי אוזניים – הפסיכולוגיה שמאחורי הסכסוך, הרדיו הבינתחומי

[5]   נשים עושות שלום במכון למחקרי ביטחון לאומי

[6]   סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי-פלסטיני

[7]   למה עדיין אין מדינה פלסטינית?

 
 
 
 
 
 

מנהיגים הולכים אחרי העם שלהם ולא העם הולך אחרי מנהיגיו

פרופ' עירן הלפרין

דיקן בית הספר לפסיכולוגיה

המרכז הבין תחומי, הרצליה

אז ככה זה התחיל...

תקציר מנהלים

White Paper

 

כתבתנו לענייני בטחון פנים, נג'מה ערמוש, מוסרת כי "רעולי פנים השתלטו על רכב אזרחי וחטפו ארבעה חיילי מילואים שהיו בדרכם לבסיסם...".

האקדמיה לשלום - מואה 2016 - שעתיים ורבע

פרופ' עירן הלפרין

ההיסטוריה במבט אוביקטיבי.png

"...על פי דובר ה-BBC בלונדון מר מוּעָ'ד בִּין גָּ'בֶּל, את הראיון הראשון ערך מר עֲבְדָּאלְלָה אִבֶּן טוּלון עם פרופ' גיל ביטון, ראש המחלקה לחקר הסיכסוך הישראלי-פלסטיני. הראיון אשר נערך חמישה חודשים קודם לכן, הופסק בעקבות "קשיים בקיום שִׁיחַ איכותי וחופשי בין השניים". צילומי הראיון נעלמו מארכיון ה-BBC. לדברי הדובר, הראיון יתחדש בזכות הבנה מחודשת שהושגה בין באי הכוח של רשות השידור והאוניברסיטה הגדולה בישראל...

בתאריך 15.6.2030 מתקיים רב שיח באודיטוריום של האוניברסיטה העברית בהר הצופים בירושלים, ישראל.

מנחה הדיון - עֲבְדָּאלְלָה אִבֶּן טוּלון מערוץ 4 של ה-BBC, הידוע בנטיותיו הפרו-ערביות. האירוע מתרחש כשנה לאחר כיבוש האסטרואיד אפופיס את התקשורת העולמית. בכוונת המנחה להציף דילמות בנושאי דת ושיטות משטר על רקע המצב הגאופוליטי בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט, ועל רקע ההתפתחויות הטכנולוגיות (שצובעות את התנהלות חיי היומיום בצבעים מרתקים).

 
 

המרצה האורח של ערוץ 4 בהר הצופים שבירושלים הוא פרופ' גיל ביטון - ראש המחלקה, נקלע לדיון נוקב באווירה עויינת. 

 

האווירה מתחממת. "אני ידעתי... שהמנהיגים במדינת ישראל הם חלאות אדם... רמאים... שקרנים... נצלנים... פושעים... כובשים... קפיטליסטים" קראה בזעם.

בעריכה...