top of page

מצגת מבוא לפרויקט "למרות הכול"

פרויקט "מעורבות חברתית"

תקציר מנהלים

White Paper

הצגות בנושאים חברתיים בוערים. משתתפים בפרויקט למרות הכול
עירית הוד השרון.png
בית המתנדב.png
לוגו - בית ספר לשגרירים צעירים.png
לוגו - מוסינזון.png
הדרים.png
לוגו - הדמוקרטי.png

התיכון הדמוקרטי

לוגו - אמית.png
לוגו - השיקמים.png

תיכון השיקמים

למרות הכול 

למרות הכול הוא פרויקט  בהתהוות, בניצוחה של חברת פתרונות Win3 ובסיוע אנשי מקצוע ומגוון מרתק של פעילים שהם חלק מהפסיפס הישראלי.

אנחנו נושאים פנינו אל העתיד. המשימה שלנו היא לתרגם את מסקנות ניתוחי העתידים שהאקדמיה מספקת לנו, למיזמים בשטח, כדי למזער את האיומים האפשריים שעלולים לפגוע בנו וכדי למנף את ההזדמנויות שהעתיד עשוי לספק לנו. 

רקע

הגזע האנושי מיוחד במינו. בתבונתו, הצליח האדם ללמוד את סודות הטבע הגדול והחזק ממנו לְאֵין עֲרֹךְ ולהתאים אותו לצרכיו. הוא השתלט על אזורי מחיה של יצורים שעלו עליו במספרם, בכוחם ובמהירותם. האדם גבר על יצורים בעלי יתרונות בולטים כמו חדות ראייה, שמיעה וחוש ריח.

היקפי ואיכויות המחקר המדעי והפיתוח הטכנולוגי עולים בקצב ההולך וגדל עם הזמן, בצורה אקספוננציאלית (תרשים משמאל) וכפועל יוצא, עולה היקף השימוש בתוצרי המחקר והפיתוח למען שיפור איכות החיים והעצמת האושר אך בו בזמן עולה היקף השימוש בפלאי המדע והטכנולוגיה גם למטרות פגיעה בָּשׁוֹנֶה (אלה שהם לא משלנו) ומשרת את הרוע, השנאה והיוהרה.

על רקע ההתפתחות המסחררת בתחומי המדע והטכנולוגיה, אנו חווים קיפאון מדאיג במאפייני ההתנהגות האנושית: חלק מאיתנו, במאה ה-21, חושב ופועל על פי אמות המידה שהיו מקובלות בתקופת האבן. הגורמים שעדיין חוזרים ומניעים אותנו הם​ יְצָרִים וּרגשות... במקום תבונה והיגיון. כפועל יוצא, מודגשים ההבדלים שבין מרכיביו השונים של הפסיפס הישראלי במקום המכנה המשותף שביניהם.

ההתפתחות, האיטית מדי, ביכולת לקיים קשרי גומלין אפקטיביים בין אנשים, נובעת מהנטייה הטבעית שלנו לקבל החלטות שגויות, כפי שמתארים פרופ' ישראל אוּמַןפרופ' דן אריאלי, פרופ' יוסי יסעור, פרופ' דניאל כהנמן, ד"ר דינו לוי, ברברה טוכמן ואחרים. לכן אנחנו נאבקים האחד באחר במקום לשתף פעולה ולהתפתח ביחד. כפועל יוצא, עיקר המשאבים שלנו מופנים דווקא להתגוננות (מפני אלה שבאים לפגוע בנו) ולפגיעה (באלה שאינם משלנו). את עיקר המשאבים העומדים לרשותנו אנו מייעדים להרס ולהרג במקום להתגוננות מפני איתני הטבע, לבנייה ולהתפתחות - כדי להשביח את איכות החיים ולהגביר את רמת האושר שלנו...

האם אפשר, בכלל, לשנות את המצב הקיים?

בכל רחבי העולם פעלו ופועלים במרץ, כדי להפחית את היקף הסכסוכים, המאבקים והמלחמות בין פרטים, ארגונים, מדינות, עמים ודתות. הגישות מגוונות ומעניינות ועיקרן מתבטא בשיחות ישירות (או עקיפות) כדי לגשר בין הניצים. אנחנו אימצנו את גישת המגזר הרביעי אשר מעודדת הפעלת פרויקטים חברתיים, שתכליתם היא להפיק מוצר או שירות לתועלת הכלל ובדרך גם להתפרנס. אגב כך יזדמן לנו להכיר האחד את האחר ולהיחשף למכנה המשותף שבינינו. מחקרים הוכיחו כי חוויות ואתגרים משותפים, יוצרים יחסי קירבה. ככל שהאתגרים קשים ומורכבים יותר, כך מתפתחות חֲבֵרוּיוֹת עמוקות יותר שנשמרות לאורך זמן.  פרויקטים מצליחים הם אלה שבזכותם משיגים אינטרסים משותפים (ומגלים ערכים משותפים).

מטרתנו, אם כך, היא לשנות את התנהגותנו כדי להשפיע על העתידהתפתחות המדע והטכנולוגיה עשויה להועיל להשגת מטרתנו, בתנאי שנדע להשתמש בתוצרי המדע והטכנולוגיה ברגישות ובתבונה.

השיטה שבחרנו היא להוביל לשינוי הדרגתי, תוך כדי השגת מטרות ביניים מסוימות אשר יקרבו אותנו, בעבודה משותפת, לעבר המטרה הזו. הניסוח מעורפל מדי? אז בואו נמשיך...

מטרות ביניים

חזון

החזון שלנו הוא לתרגם לדרך חיים את מטרות הביניים שהגדרנו לעיל וכך להגדיל, בהדרגה, את רמת האושר האישי והציבורי.

אסטרטגיה

  • להטמיע את התובנות של מודל הרווחה הארגונית כדי ליהנות מתרומתם של שיתופי פעולה;

  • לפתח שיתופי פעולה באמצעות פרויקטים חברתיים/כלכליים משותפים ורווחיים, כאמצעי להשגת המטרות שהצבנו לעיל.

טקטיקה

מנהיגים ומנהלים מנוסים יודעים כי פרויקט עשוי להצליח כאשר קיים איום ממשי (כמו איידס, למשל) או הזדמנות חד פעמית (כמו תפקיד מרתק בעל השפעה בתכנית כיבוש החלל, למשל). תנאים מהסוג הזה יוצרים אתגר משותף אשר עשוי להעפיל על חילוקי דעות וסכסוכים קיימים. ברוח זו אפשר להניע קבוצות של מאמינים (בפרויקטים רב-תרבותיים) לצורך מימוש משימות ענקיות ופורצות דרך. כפועל יוצא, אנשים מתקרבים זה לזה, למרות השֹוֹנוּת שביניהם.

תמיד מרגש אותי לדמיין מצב שבו אני מהווה חלק במימוש אתגר גדול ומיוחד במינו, ותרומתי להצלחה ברורה לי ולחברי הצוות האחרים. עבודה מאתגרת, אשר מלוּוָה בקשיים (אתגרים...) אבל גם בתוצאות מיידות. תנאים כאלה  משפיעים הן על עומק ההיכרות האישית בין האנשים והן על הערכים אשר מניעים כל אחד מהם לפעולה. בנסיבות כאלה, השׁוֹנוּת נמחקת בהדרגה מהתודעה והמושג "הם לא משלנו" הופך להיות "אנחנו גוף אחד" בעל מטרות וערכים משותפים שמסוגלים להכיל את האחר, באופן טבעי ומובן מאיליו.

לפיכך, הפרקטיקה של החיים מחייבת אותנו להתחשב באילוצים שמכתיבים את גבולות הביצוע:

  • מצד אחד, ככל שהאתגר קיצוני ומאתגר יותר, כך גדלה ההסתברות להצלחתו. תשוקת המעורבים לממש מטרות נעלות, לצד חוסר הברירה הנתפס ממצב נתון, מהווים בסיס איתן לבניית אינטרסים משותפים (ובהדרגה, גם ערכים משותפים - בעקבות חשיפה לעולם חדש ולאנשים חדשים);

  • מצד שני, ככל שהאתגר המוצע גדול ומפחיד יותר, כך גדל הספק בסיום מוצלח של הפרויקט וגדלה ההתנגדות לביצועו.

החזון שהצבנו והאסטרטגיה שבחרנו למימושו, מצביעים, למעשה, על פרויקט חינוכי גדול ממדים. מכיוון שפרויקט כה גדול עלול להרתיע ולעורר התנגדות, אנחנו מאמינים שכדאי להתחיל אותו בקטן ולצמוח בהדרגה (בתהליך אבולוציוני מבוקר, שבמהלכו, מיישמים את מטרות הביניים שבחרנו). בדרך זו קל יותר להתניע פרויקט מהסוג הזה, לגייס צוות מעולה ולגייס תקציב שיאפשר את מימושו.

Liberation

M. C. Escher

1955 Lithograph

גיוס חברי צוות

הטכניקה שבחרנו היא לאפשר לאנשים שונים לבטא את עצמם באמצעות כתיבת פְּרוֹזָה במשותף. את עלילות הסיפור אנו מתכננים למנף מעבר למילים - להפיק הצגות בעזרתu האדיבה של תיאטרון יוצרים לתרגם את ההצגות לסרטונים  וירליים קצרים. בתהליך היצירה הזו, ישתתפו אנשים בעלי מעוף הן כדי להתענג מהתהליך המפרה והמרתק והן כדי לתרגם רעיונות לפרויקטים אמיתיים (מיזמים) בשטח.

לא בכדי בחרנו בתרשים (Liberation), יצירתו של האדריכל והצייר ההולנדי מאוריץ אֶשֶׁר, כסמל אשר ימתג את הפרויקט המתוכנן. בתהליך עיצוב וכתיבת עלילות הסיפור, יסייעו לכתיבה אנשי מקצוע (בתחומים מגוונים) אשר ינחו את העברת הרעיונות התאורטיים אל העולם הממשי. המוטיב המוצג בתרשים משמאל משקף את משמעות פרויקט למרות הכלאפיון וניסוח עלילות הסיפור, החל בשלב עיצוב הרקע וכלה ביישום הרעיונות בחברת Startup שיקימו המעורבים בכתיבת העלילה, בתקווה שאמנם חלק מהרעיונות יקרמו עור וגידים. 

לצורך העניין, התחלתי לכתוב פְּרוֹזָה - טרילוגיה בשם למרות הכול, אשר מתרחשת בשלוש תקופות זמן שונות:​

  • עלילות נורית אדומה התרחשו בשנת 1989 במסדרונות חברת תע"צ ומתארות מרקם יחסים אישיים על רקע המדע והטכנולוגיה של אותה תקופה. הספר מפורסם, בהמשכים, באתר של win3solutions;

  • עלילות הספר השני - אז ככה זה התחיל מתרחשות בשנת 2018 ומציגות את הפסיפס הישראלי כחומר רקע לפרויקט האמיתי - פרויקט אפופיס;

  • עלילות הספר השלישי - 2036 התרחשו בתקופה שבין שנת 2029 לבין שנת 2036. כתיבת הספר הזה מהווה את גולת הכותרת של הטרילוגיה למרות הכול, כי נפעל להעברתו אל העולם האמיתי. את דמויות הסיפור יכתבו סופרי צללים. כל סופר צללים יתבטא בשם דמות אחרת אשר תייצג אבן פסיפס מסוימת של החברה הישראלית.

עלילות הספר השלישי החלו ארבעים שנה בלבד לאחר אירועי נורית אדומההפערים, מעוררי הפליאה וההתרגשות, בתחומי המדע והטכנולוגיה, בולטים מאוד בספר השלישי. ההתפתחות בתחומי המדע והטכנולוגיה נתפסים כמדע בדיוני. כדי להתרשם, ולו במעט, ממה שעתיד להתרחש בשנים האלה, צפו בהערכות מדענים שתחומי עיסוקם הוא חקר העתיד: הסינגולריות מתקרבת ** **, עידן המכונות החושבותצופן העתיד, המדריך לעתידפור קוגניטו, 2048, השולטים בעתידחיזוי טכנולוגי ומדיניותההסטוריה של המחר חיזוי העתיד וחקר העתיד – מדע בדיוני או כלי אפקטיבי עבור מנהלים... ועוד ועוד.

בקפידה רבה בחרנו את המסגרת העלילתית של הספר 2036, כדי להטמיע שני מוטיבים מרכזיים בחיינו: 

א. לקבל את ההתנהגות האנושית כנתון שחייבים לחיות בצילו (בדרך רה-אקטיבית):

"דִּבְרֵי קֹהֶלֶת בֶּן-דָּוִד, מֶלֶךְ בִּירוּשָׁלִָם: "...דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא, וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת".

קוהלת, פרק א', פסוקים א', ד'

או:

ב. להיערך לקראת עתיד טוב יותר (בדרך לִי-אקטיבית):

"...יש רק שתי אפשרויות להתייחס אל העתיד: לעצב אותו או להיות מופתע ממנו בכל פעם מחדש..."

הלם העתיד, אלווין טופלר, 1970

מימון

  • סופרי הצללים אשר ישתתפו בכתיבה, ישלמו מנוי שנתי סמלי כסיוע למימוש הפרויקט;

  • השקעות (לא תרומות) אשר יגיעו מהמגזר העסקי, לצורך מימוש רעיונות שיעלו במהלך הכתיבה.

  • התכנית העסקית בעריכה.

למרות הכול.png

מצגת מבוא לפרויקט "למרות הכול"

פרויקט "מעורבות חברתית"

אודות אפופיס

מכון דוידסון

 הזרוע החינוכית של מכון וייצמן למדע

6 דקות

אפופיס הוא אסטרואיד בקוטר של כ-270 מטר ומסתו כ-27 מיליון טון.

אסטרואיד כמו אפופיס הפוגע בכדור הארץ, עלול ליצור פיצוץ בעצמה של כ-510 מליון טון TNT (כ-34,000 פצצות מהסוג שהוטל על הירושימה).

אם אפופיס יפגע בים עלול להיווצר גל צונמי בגובה של 250 מטרים שיטביע את אירופה.

אם אפופיס יפגע ביבשה, הוא עלול למחוק מעל פני האדמה מדינה קטנה ולהעלות ענן אבק שיגרום לעלטה. תקופת העלטה עלולה להימשך 4-5 שנים. צמחים לא יצמחו ללא קרינת שמש, מכיוון שלא יתאפשר תהליך של פוטוסינתזה. שרשרת המזון תיפגע ועמה תושמד האנושות בדיוק כפי שקרה לדינוזאורים.

סכנת האסטרואידים

המכון לחקר החלל והתעופה

29 דקות

מה יקרה בישראל אחרי שהאוכלוסייה תשלש את עצמה

כבר בשנת 2029

10 דקות

חינוך בשנת 2029

יעקב הכט

מייסד החינוך הדמוקרטי

10 דקות

ביטוח חברתי בשנת 2029

פרופ' דן אריאלי

9 דקות

מדינת הרווחה שנרצה לראות כאן בשנת 2029

רמי הוד

מנכ"ל המכללה החברתית כלכלית

8 דקות

נקודות למחשבה, שיכולות לשמש כנקודת פתיחה...

האמנם ישראל היא מדינת אפרטהייד? 6 דקות

הצעת חוק של זועבי: ישראל תוכרז כמדינת אפרטהייד

4 דקות

חבר הפרלמנט מדרום אפריקה -- האם ישראל מדינת אפרטהייד?

5 דקות

פעילה יהודיה לזכויות האדם בכנס על אנטישמיות, האו"ם 2014

מנכ"ל "בצלם" באו"ם:

"לפעול נגד ישראל"

ד"ר אחמד טיבי - על השואה

האמת אודות ישראל,

חרם על פי BDS

ועידת ישראל ללכידות חברתית הליגה נגד השמצה, 2018

המקור - סרט דוקומנטרי

שוברים שתיקה

"הכיוון ההפוך" (الاتجاه المعاكس) רשת אלג'זירה 12.12.17

Jewish Voice for ... Peace?

ד"ר מרדכי קידר, ירושלים ושלום

הקלטת שמע

ד"ר אדי כהן / צלאח קיראטה

עימות באל-ג'זירה

ברידג'ט גבריאל, לבנונית מסבירה את ישראל

על מה הבחירות האלה.png

ואהבת לרעך כמוך, 7 דקות

על ישראל ודמוקרטיה

באוקספורד, אוגוסט 2018

שלום לקנאים - עמוס עוז

הגותו של שיח' יוסף אלקרדאוי

על היהודים ועל ישראל

למה לא להילחם באידיאולוגיה

באמצעות אידיאולוגיה

bottom of page