top of page

אוֹשֶׁר (Happiness)

אושר הוא מושג סובייקטיבי אשר נתפס בצורה שונה על ידי אנשים שונים. המושג אושר הוא תלוי תרבות ומיוחס לאיכות חיים (לא לרמת החיים). במהלך מאות בשנים, פורסמה ספרות ענפה בנושא שחלקה בליל שטויות ובחלקה מעמיק וראוי ללימוד. הבקשה היחידה שלי היא לדעת לסנן את הבטחות הסרק לאושר אולטימטיבי בעזרת קריאה ביקורתית וחשיבה ביקורתית. בהצלחה :)

שחקנים שונים מעריכים את איכות החיים באמצעות מדדים שונים ומייחסים משקל שונה לאותם מדדים. המשקל שמייחס שחקן למדדים השונים בזמן נתון, תלוי בנסיבות הקיימות באותו רגע נתון ויכול להשתנות כאשר הנסיבות משתנות.

ככלל, אושר הוא רגש אשר מבטא מצב נפשי שמקורו בהנאה ובסיפוק.

מילים נרדפות לאושר הן שמחה, סיפוק, עונג, ריגוש, שלווה, אהבה, הנאה, חדווה, נחת, נעימות, שביעות רצון, תחושת חמלה, תחושת הישגיות. 

הניגוד לאושר הוא צער ומסכנות.

טיפוח האושר בעבודה ובמשפחה כאחת, הוא ערך המצוי במאגר הערכים של פתרונות Win3.

עיינו גם ב:

צפו גם ב:

לימודים מקוונים

ספרים

.אושר מתבטא בבריאות טובה ובזיכרון גרוע

אלברט שווייצר

אושר לאומי גולמי

אימון לקריירה

איך להיות אמא ובעלת עסק

מה קודם למה: אושר או הצלחה?

ד"ר טל בן שחר

איך להיות מאושר

הנוסחה היפנית לאושר

הרצאת פתיחה מומלצת (5 דקות)

האם אפשר ללמוד איך להיות מאושרים?

כן... כך מאמין המרצה שהעביר את הקורס המבוקש והמשפיע ביותר בהרווארד בשנים האחרונות. אחד מכל חמישה סטודנטים במוסד האקדמי היוקרתי השתתף בהרצאותיו של ד"ר טל בן-שחר, הרצאות מעוררות תובנה והשראה על המצב החמקמק מכולם: אושר.

לעיון נוסף...

ביקורת

ספר - באושר ובאושר.png

כבר יותר מעשר שנים אני, ד"ר טל בן-שחר, כותב ומרצה בתחום הפסיכולוגיה החיובית, מביא רעיונות מ"מדע האושר" לסטודנטים, לאוכלוסיות בסיכון, למנהלים בחברות עסקיות ולאנשי ממשל. מאז בחרתי במסלול הזה היתה מטרת עבודתי לתרגם את ממצאי המחקר הקפדני שנעשה בתחום מדעי החברה לרעיונות נגישים וישימים, שיסייעו לשגשוגם של אנשים פרטיים, ארגונים וקהילות. 

עיינו גם ב-101 דרכים להשיג את החיים שאנו רוצים - בעריכת טל בן שחר, מטח.

ביקורת ביקורות נוספות

ספר - לבחור באושר.png
באושר ובאושר

קורס פסיכולוגיה חיובית

ומדעי האושר

לימודי תעודה

המרכז הבינתחומי, הרצליה

פעמים רבות אנחנו חושבים לעצמנו: אילו רק היינו מספיקים תמיד לעשות את כל מה שתכננו, אילו רק היינו מרוויחים הרבה יותר, מנצחים באליפות ישראל בקפיצה לגובה, מצטיינים בכל מבחן או מוצאים את נסיך החלומות המושלם - אז ודאי היינו מאושרים! האומנם? טל בן-שחר, מחבר רב-המכר העולמי באושר ובאושר (בעברית בהוצאת מטר), מראה בספר המפתיע שבידיכם שהמרדף אחר השלמות הוא דווקא המכשול הגדול ביותר בדרך אל האושר.

ביקורת ביקורת כלכליסט

ספר - אושר אפשרי.png

כיצד פסיכולוגיה חיובית הופכת אתכם למנהיגים משפיעים ומאושרים? במהלך עבודתם עם מנהלים וראשי צוותים בחברות מובילות ברחבי העולם, זיהו מחברי הספר ד"ר טל בן־שחר ואנגוס רידג'וויי קבוצה נבחרת של אנשים שמתפקדים תמידית בשיא שלהם, גורמים לעבודה להיראות נטולת מאמץ, וקל ופשוט לעבוד איתם.
השם שניתן לבני המזל המעטים האלה הוא מנהיגי פי 10. אלה הם ראשי הצוות שמוציאים את המיטב מכל אחד. אלה הם המנהלים הבכירים שמובילים לצמיחה והתחדשות. אלה הם הבוסים מהחלומות, בני הזוג מהחלומות, העמיתים לעבודה מהחלומות ואתם תוהים איך הם עושים את זה.

ביקורת 

ספר - האושר שבמנהיגות.png

קורס פסיכולוגיה חיובית

ומדעי האושר

לימודי תעודה

המרכז הבינתחומי, הרצליה

הדלאי למה והארכיבישוף דזמונד טוטו נחשבים לשניים מהמנהיגים הרוחניים החשובים בזמננו. דאגלס אברמס תיעד ב"ספר האושר" מפגש נדיר בין השניים עם תובנות מרתקות על הדרך להשגת אושר מתמשך. הנכם מוזמנים להתרשם מהפרק הראשון.

ביקורת
 

ספר האושר.png

בספרו מעורר המחשבה "אושר אמיתי" משרטט מרטין סליגמן רעיון מהפכני, מבוסס מדעית, של "פסיכולוגיה חיובית". פסיכולוגיה חיובית מתמקדת בנקודות החוזק יותר מאשר בחולשות, וטוענת שאושר אינו תוצאה של גנים טובים או מזל. סליגמן מלמד את הקוראים שאפשר לטפח אושר באמצעות הזדהות ושימוש בנקודות החוזק ובתכונות קיימות כמו אדיבות, מקוריות, הומור, אופטימיות ונדיבות.

ביקורת

ספר - ארושר אמיתי.png

פרופ' דניאל כהנמן,

מסביר את הדרך לאושר

הספר הוא שיחה אמיתית על אורח חיים (מונואידאיזם) הגיוני, והיחיד האפשרי (לדעת הסופר) לחיים המתבססים על אושר אמיתי, ברמה האישית וברמה החברתית. המוֹנוֹאִידֵאִיזְם מציע השקפה המבוססת על ניפוי שגיאות העבר שהוטמעו בנו ועברו מדור לדור, תוך מבט על הדתות הגדולות ושאיבה מן היסודות ההגיוניים בהן כדי ליצור דרך חדשה - שהיא למעשה עתיקה מאוד.

להורדה בחינם

מה‭ ‬משמעות‭ ‬המילה‭ ‬הדנית‭ ‬הוּגֶה‭? ‬את‭ ‬המילה‭ ‬‭"‬הוּגֶה‭"‬ קשה‭ ‬להגות‭ ‬ואי‭ ‬אפשר‭ ‬לתרגם‭, ‬אבל‭ ‬ניתן‭ ‬להרגיש‭;‬ בזמן‭ ‬קריאת‭ ‬ספר‭ ‬מרתק‭ ‬מכורבלים‭ ‬על‭ ‬הספה‭, ‬במפגש עם‭ ‬חבר‭ ‬טוב‭ ‬בבית‭ ‬קפה‭ ‬מועדף‭, ‬בריח‭ ‬של‭ ‬לחם‭ ‬טרי שנאפה‭ ‬בתנור‭ ‬ובאור‭ ‬הרך‭ ‬שמפזרים‭ ‬נרות‭ ‬דולקים‭.‬ הוּגֶה‭ ‬הוא‭ ‬אווירה‭, ‬הוא‭ ‬חוויה‭, ‬הוא‭ ‬התחושה של‭ ‬המוכר‭ ‬והחמים‭,‬‭ ‬שמשרה‭ ‬ביטחון‭ ‬ונחת‭.

מייק וייקינג הוא מנכ"ל המכון לחקר האושר בקופנהגן ומקדיש את מחקרו להתחקות אחר האיכות החמקמקה של ההוּגֶה. בפשטות ובבהירות הוא מסביר כיצד ניתן להוסיף את רכיב האושר הסודי מדנמרק לתפריט של חיינו.

איך לחשוב על ההישגים שלי?

ד"ר טל בן שחר (41 דקות)

ספר - אושר אמיתי יש רק אחד.png
ספר - הוגה - סוד האושר של הדנים.png

.אין דרך אל האושר. האושר הוא הדרך

דיוגינס

הצלחה אינה המפתח לאושר. אושר הוא המפתח להצלחה. תצליחו יותר,

ככול שתואבו יותר את מה שאתם עושים.

אלברט שוויצר

TED - פסיכולוגיה חיובית

מה עושה אותנו מאושרים?

אושר ופרשנות אישית

זה טוב, זה רע, מה זה?

פסיכולוגיה חברתית בארגונים

TED - היו אסירי תודה

אושר ועבודה - פרופ' יורם יובל

אושר ועבודה

פרופ' יורם יובל

אושר בעבודה

הרצאת TED

אושר הוא עסק רציני

הרצאת TED

מדדי האושר

הרצאת TED

צעד לקראת האושר:

תתחילו לזוז!

ד"ר טל בן שחר (4:25 דקות)

שמחה מביאה להצלחה

ד"ר טל בן שחר (4:29 דקות)

אירוע האושר

טל צפאני, אונ' תל אביב

הרחבה - באושר ובאושר

מדוע אושר זה עניין של תרגול?

ד"ר דליה רזינצקי (20 דקות)

אל תחכו שהאושר יגיע אליכם

ייצרו אותו

יהודית כץ TEDxAllianceHighSchool

יהודית כץ מתראיינת

על פסיכולוגית חיובית ב״בוקר חם״

מיתוס האושר

ד"ר שמעון אזולאי  (9:12 דקות)

באושר ובאושר - ד"ר טל בן שחר

ד״ר טל בן שחר מחלק את ההתנהגות האנושית לארבעה סגנונות, כדי להסביר את מהות האושר.

לצורך העניין הוא שרטט שני צירים - הווה ועתיד:​

מודל האושר.png

אושר בעקבות מזל

נאווה כהן שזכתה בלוטו מספרת איך הפסידה את הכל.

אוקטובר 2017, 4 דקות

 • הציר האופקי מייצג את ההישגים בהווה (סגנון התנהגות אשר גורם לתועלות או לנזקים בהווה);

 • הציר האנכי מייצג הישגים עתידיים (סגנון התנהגות אשר גורם לתועלות או לנזקים בעתיד).

על פי החלוקה הזו, ניתן להבחין בין ארבעה סגנונות של התנהגות:

 • התנהגות סגפנית הממוקדת ברווח עתידי על חשבון הנאות בהווה, נקרא: ״המרוץ להצלחה״. המתחרה במרוץ להצלחה משלה את עצמו כי לאחר שישיג, סוף כל סוף, יעד עתידי - הוא יזכה לאושר. על פי סגנון זה, אין ערך למסע, לתהליך... הוא הופך להיות עבד של העתיד.

 • רווח מיידי על חשבון העתיד, נקרא ״הדוניזם״ (נהנתנות). הדוניסט הוא אדם המאמין שהאושר וההנאה הם תכלית חיו. ההדוניסט משלה את עצמו שרק המסע חשוב. ההדוניסט הוא עבד של הרגע.

 • נהיליסט מוותר על האושר (פועל באופן שבו הוא אינו נהנה מהרגע ופעילותו אינה מקדמת את עתידו - התנהגותו גורמת להפסד בהווה ובעתיד). נהיליסט (שחקן רה-אקטיבי) מוותר הן על יעדים עתידיים והן על ההנאות מהמסע להשגת יעדים עתידיים. במצב זה, חיו חסרי תוחלת. שחקן רה-אקטיבי הוא, למעשה, עבד של העבר.

 • אושר בר קיימא מתמקד בעשייה מענגת ומספקת, אשר נוסכת תקווה אל עתיד טוב יותר. 
  ד״ר טל בן שחר טוען כי אושר (אופטימלי) מתבטא בפעילות מענגת בטווח הקרוב, אשר מקדמת את הרווח בעתיד. השגת אושר בר קיימא מתבטאת בהנאה במהלך המסע לקראת השגת היעד העתידי. אושר הוא חוויית הטיפוס אל הפסגה!!! 

התרשים בהמשך, מתאר את תחושת האושר (המניבה הישגים) כתלות בסגנון העבודה.

האיזור המרכזי של התרשים, תחום הפעילות המהנה (תבונה ורגישות בניהול, ע' 108, 115-128) מבטא תחושת אושר בעבודה. תחושת האושר והסיפוק מהעבודה, מניבה תוצאות אפקטיביות יותר (אם כי התהליך אינו, בהכרח, יעיל יותר). אושר מעורר יצירתיות.

מתי האפקטיביות עשויה לגדול (ולהביא עימה סיפוק ואושר)?

 • ככול שהעבודה מעניינת יותר;

 • ככול שהעבודה מאתגרת יותר;

 • ככול שמצטברות יותר ויותר הצלחות קטנות ובעקבותיהן גדל הביטחון העצמי ועימו התיאבון להצלחות נוספות;

 • ככול שגדלה ההכרה בהצלחות, על ידי שחקנים אחרים שנתפסים כבעלי ערך;

 • ככול שהעבודה מספקת תקווה רבה יותר לעתיד טוב יותר.

סגנון העבודה של אנשים הופך להיות, בהדרגה, פרו-אקטיבי.

תנאי עבודה המאפשרים עצמאות תפקודית, הנובעים מרמת אמון גבוהה שמספק מצד הלקוח, המעסיק, המנהל

יזמים (טיפוסים לי-אקטיביים) פועלים מתוך תחושת אושר פנימי גבוה. 

ככלל, בני אדם, בנסיבות כאלה, מהווים מקור השראה לאחרים. הם זוכים לאהדה ולהערצה בקרב שחקנים אחרים שמנסים להתקרב אליהם ולנהוג כמוהם. אנשים מאושרים, מדורגים באיזורים הכחולים במדרג הערך. הם זוכים לפופולריות ולהערכה בקרב השחקנים האחרים ברשת הערך, גם לתפיסת המתחרים שלהם.

גרף תחושת האושר בעבודה.png

הצד האפור, השמאלי של התרשים, מייצג את תחום השאננות. עיסוקים בתחום השאננות הם משעממים ולא מאתגרים. מצב לא בריא כזה, מתפתח בעקבות התחשבות יתר בשחקן. התחשבות יתר מתבטאת בהפחתת דרישות מכוונת כדי להקל על השחקן (כי מסכנים - קשה להם... וויתורי הורים לילדיהם, למשל, שכיחים במחוזותינו). וויתורים פוגעים באתגר שהוא לכשלעצמו מקור אנרגיה פנימית שמגדיל יצירתיות לצד תחושת עצמאות ואושר. וויתורים ושאננות מניבים הישגים נמוכים יותר. סגנון כזה של עבודה הופך, בהדרגה, את השחקן לרה-אקטיבי

הצד האדום, הימני של התרשים, מייצג את תחום המתח הנפשי. עיסוקים בתחום זה מעידים על מצבי לחץ מתמשך, תרבות של נשיפה מתמשכת בעורף (בדרך כלל של לקוחות, מורים, מאמנים או מנהלים שאינם ערים להשפעת לחץ יתר). בתחום המתח הנפשי, עלולים להתפתח מצבי התעמרות תכופים והטרדות נפשיות. תחושת האושר הפנימי במצבים כאלה היא נמוכה, כמובן, והתוצאות הרות אסון:

 1. במצב מתמשך של לחץ נפשי, עלול להיווצר קושי בהתמודדות עם גורם הדחק וחוסר הסתגלות התנהגותי, פסיכולוגי (כגון תחושת פחד וחרדה) או פיזיולוגי (כגון פגיעה במערכת העיכול, לחץ דם גבוה ודיכוי המערכת החיסונית). גירויים אשר יוצרים את הדחק עלולים להתקיים בעולם הממשי אך גם בתודעתו או במחשבתו של האדם. הגירויים נתפסים כסכנה או כאיום על השלֵמוּת הפיזית ו/או הנפשית של השחקן, בעקבות תחושה של איום או סיכון אינטרסים או ערכים. (פירוט בויקיפדיה).

 2. יכולות השחקן עלולות להצטמצם כתוצאה מתחושת המתח המצטבר. כפועל יוצא, עלולה המוטיבציה להפגע ובעקבות זאת תפגע הן איכות העבודה והן ההישגים (תבונה ורגישות בניהול, לחץ ודחק, ע' 117-128).

כל שנאמר עד כה, מותנה בהבנת הגבולות, כמובן, שהם סוביקטיביים לחלוטין.

מידת הלחץ שראוי להפעיל (או להרפות) על מנוהָל או פקוּד, ילד או תלמיד, ספק או קבלן, חייב להיות מובקר בקפידה ולהבחן ברגישות ברציפות, על בסיס הנסיבות המשתנות ומגבלות השחקנים.

המדד הקובע להצלחה, להישגים, מותנה ברמת האושר הפנימי של המבצע. מדדי האושר (כמו מדדי מנת המשכל IQ או EQ - מדדי האינטליגנציה הרגשית, למשל) אינם חד משמעיים אך הם מספקים, לפחות, להערכת מצב ויכולים להצטרף למערכת הכלים המיועדת להערכת קימות של פרט וארגון

בעריכה...

אושר, כאמור, הוא מדד סוּבְּיֶיקְטִיבִי שקשה למדוד והוא מבוסס יותר על שאלונים (בעלי רמת אמינות נמוכה, לדעתי - בדומה ל-EQ ול-SQ) ותצפיות (שגם הן סובייקטיביות). מדידת האושר צריכה להתבסס על תופעות לוואי אובייקטיביות ומדידות אשר מבטאות את רמת האושר (כמו מוטיבציה פנימית, למשל, היעדרות מעבודה, איחורים לעבודה, יציבות תעסוקתית וכדומה). כאשר מצהירים כי האנשים הם ההון החשוב ביותר של כל ארגון, מניחים כי עובדים מאושרים מהווים בסיס לתפוקות גבוהות ולפריון, הבינו כי אושרם הפנימי של מנהלים ומנוהלים משמש כמנוע שדוחף כל ארגון לצמיחה. שחקנים המאושרים מעיסוקם, יפגינו מוטיבציה גבוהה יותר וכפועל יוצא יהיו יצירתיים יותר ואפקטיביים יותר (אם כי לא בהכרח יעילים יותר...). מנהלים ומנוהלים מאושרים יותר יהיו  גם נאמנים יותר לתפקיד ולארגון, הם יהיו מחויבים יותר כלפי מקום עבודתם, יציבים מבחינה תעסוקתית וישמשו כשגרירים של הארגון. אנשים מאושרים "מגדילים ראש" ופועלים מעבר להגדרת התפקיד הפורמלית שלהם. המרכיבים המודגשים, יכולים לשמש למדידת רמת האושר.
האום הגדיר קבוצה של מדדי אושר ולפיהם מנסים למדוד את רמת האושר במדינות שונות בעולם. מדדי האושר על פי האו"ם הם תמ"ג (תוצר מקומי גולמי), תמיכה חברתית, תוחלת חיים בריאים, חופש לבצע בחירות בחיים, נדיבות וחוסר בשחיתות.

במהלך התפתחות מדעי המוח, פותחו מדדי אושר אשר אמורים להיות אובייקטיביים יותר כי מדובר בערכים כמותיים שניתנים למדידה. במהלך המדידות התייחסו פחות להשפעת תהליך המדידה, ציוד המדידה וצוות המודדים על הערכי. 

השפעת אוקסיטוצין
ד"ר רות פלדמן. חדשות 13

16 דקות

על הביולוגיה של אושר ואהבה

פרופ' יורם יובל
אוקטובר 2017, 26 דקות

איך מעוררים את הורמון האושר

 ד"ר ליאת אדרי
4 דקות

bottom of page