top of page

 

גישת מעגלי הפעולה (Operative Circles)

"... הקו הישר הוא הכיוון והתכלית, אך אין קיום לעולם ודבר לא נוצר בו ללא המעגל... "
( ד"ר מיכה אנקורי, וזה היער אין לו סוף, 1991 ) 

גישת מעגלי הפעולה היא אחת מגישות הניהול שחברת פתרונות Win3 בחרה ליישם  ככלי עזר לארגונים.

מעגלי פעולה היא גישת מִישׁוּב המורכבת, מארבעה רדיאנים (סגנונות שִׂיחַ / מתודות של פעולות-גומלין), אשר מיושמים במפגשים אחדים, במתכונות שונות.

ארבעת הרדיאנים אינם מיושמים, בהכרח, בסדר קבוע. בחירת רדיאן ואופן מימושו, מותנה בהתנהגות תואמת מצב.

הרדיאנים בתהליך מישוב נתון, יכולים להתבצע במרווחי זמן שונים בהתאם להתקדמות השגת מטרת המִישׁוּב ובהתאם לנסיבות המתקיימות במהלך המפגשים. 

©

©

©

©

©

©

גישת מעגלי הפעולה התפתחה בעקבות התנסות פרקטית וניתוח מעמיק של עקרונות אמנות הלחימה אייקידו, שערך יעקב כנפו, מייסד החברה והגישה. יעקב לוחם, מזה שנים רבות, באמנות הלחימה אייקידו.

אייקדו היא אמנות לחימה יפנית אשר פותחה על ידי מוֹרִיהֶיי אוּאֶשִיבָּה (植芝盛平) המכונה "אוֹ סֶנסֶאי" (大先生, המורה הגדול) בין שנות ה-20 וה-60 של המאה ה-20. האייקידו הוא לא רק אמנות לחימה, אלא גם דרך חיים ופילוסופיה חברתית שוחרת שלום. מטרתו של האייקידוֹקה (מי שמתרגל אייקידו) היא לפתור עימותים בדרכי שלום ולהגן על עצמו תוך הימנעות מגרימת נזק לתוקף. (ויקיפדיה). 

 

אייקידו הנה אמנות לחימה "מעגלית" המבוססת על הרמוניה רב מרחבית (זמן ומקום) אשר מנצלת את הכח הצנטרפוגלי על מנת לנווט את התנועה של "היריב"  לכיוון ולתכלית יעדי "הלוחם", תוך שמירה על עקרון המעגל השלם.

 

אייקידו היא אמנות הדורשת הקשבה ברמה גבוהה ביותר, התמצאות מרחבית ורגשית גבוהה, הבנת המרכיבים השונים של הסביבה תוך כדי ניתוח פרטים במינימום זמן. כל אלה מסייעים ללוחם להשתלב בתזמון ובמרחב המתאימים ביותר.

 

פתרונות הייעוץ והליווי שאנו מספקים ללקוחותינו באים ממקום של השתלבות והבנה מעמיקה של הצרכים, האילוצים, האתגרים, המשאבים והיכולות של הלקוח.

 

אנחנו מקשיבים ללקוח מתוך עקרון והבנה עמוקה כי, למעשה, פעולה בסיסית זו היא התשתית העוצמתית ליכולת שלנו לסייע לו. בדרך זו אנו מאפשרים ללקוח להגיע בעצמו לפתרון המתאים לו ביותר ולראות את המפה הארגונית והאישית שלו בצורה מפוקחת ואחראית.

מה זה אייקידו?

גישת מעגלי הפעולה מבטאת התנהגות אסרטיבית בהיבט הגשמי (צפו בסרטונים לעיל), ובהיבט ההתנהגותי. 

פרקטיקה - דוגמא אשר ממחישה את ההיבט הרך של הגישה:

הנטייה הטבעית שלנו, במקרים כאלה, היא להגיב בשפת התוקף במתכונת של (Tit for Tat) - לשבור את היריב... במקרה הזה, למותקף (ג'ורג') יש לגיטימציה ויכולת כסמנכ"ל כספים... מה גם שג'ורג' יודע שהוא צודק - הרי הנתונים מדברים בעד עצמם...". 

רקע

הכל התחיל במהלך הדיון המסורתי החצי שנתי של הנהלת חברת תע"צ. ג'ורג' לי, ראש אגף הכספים, הציג את תמונת המצב הפיננסי של תע"צ בקול מונוטוני.

"המסקנה שלי" סיים את הסקירה בקול בוטח, וליכסן את מבטו לעבר אהוד מגל, המנכ"ל, שישב לצידו ועילעל בדפי הדוח שהונח לפניו. "המסקנה שלי היא שלא תהייה ברירה אלא לקצץ בפעילות הפיתוח של פרויקט DDE98. לצערינו, החזר ההשקעה... ה-ROI של הפרויקט הזה הוא שלילי... אנחנו מפסידים עליו שני רבעונים רצופים... זה פרויקט חשוב אבל...". (נורית אדומה)

תחילת אירוע

"מה אתה אומר?!" הזדעק שאול ברגמן, מנהל מו"פ. "איך הגעת למסקנה... כל כך... כל כך מטומטמת?"

דממה השתררה באחת בחדר הדיונים. שושנה יוגב, סמנכ"לית אגף השיווק, הזדקפה ושלחה מבט מופתע לעבר שאול, שהיה מוכר לכולם כאדם שקול ורגוע, בדרך כלל.

שאול קם מכסאו, נסער, ופניו סמוקים מזעם. "אתה... אתה מנהל כספים, אתה? זהו ניהול הכספים הגרוע ביותר שנתקלתי בו במשך כל הקריירה שלי" שאג. "אתה מפרש את הנתונים לא נכון... לא נראה לי שאתה בכלל יודע מה המשמעות של קיצוצים בפרויקט אסטרטגי כזה !!!" 

שושנה מיקדה את מבטה בטבלאות שהוקרנו על המסך ותמר לוי, מנהלת משאבי אנוש, החלה לתופף באצבעותיה על השולחן, מנסה ללכוד את מבטו של ג'ורג'. אפשר היה לחתוך בסכין את המתיחות שהתפשטה בחלל החדר.

שלב ראשון - חַזֵּק

ג'ורג' לא הצליח ללכוד את מבטו של אהוד. "הנטייה הטבעית של רובנו" הרהר, "היא להחזיר לתוקף 'מידה כנגד מידה'. Tit for Tat כפי שאמר ג'ק, המנטור האישי שלו. "הנטייה הטבעית שלך היא לתקוף בחזרה, כדי שלא להפחית את הערך שלך בפני העמיתים והמנכ'ל בתוכם..."

ג'ורג' הסיט את מבטו לעבר שאול והמשיך להרהר: "עשרות סימולציות ערכתי עם ג'ק... אלה היו סימולציות שעיקרן שיחות אימון, ושיחזור חוזר ונשנה של מצבים דומים, כל אלה הטמיעו אצלי את העקרון הפיסי והמנטלי הראשון ביישום מעגלי פעולה התנהגותיים... זה הרגע דווקא לְחַזֵּק את שאול... למרות שזו פעולה המנוגדת לדחף הטבעי שלי!!! למרות שהוא פעל בעטיו של דחף בלתי נשלט להפחית את הערך שלי... בפורום שאינו נוח לי - בלשון המעטה... התאפק!!!" דרש מעצמו... "נשום עמוק... בחר התנהגות שקולה תואמת מצב... אל תגיב להתפרצות של שאול... אתה חייב ליזום התנהגות שׁוֹנָה... אל תגיב בשפה שלו... פעל בדרך שמייצגת אותך... את הערכים שלך...

ג'ורג' לגם לגימה הגונה מהאוויר הדחוס שבחדר ומיקד את מבטו בעיניו רושפות הגיצים של שאול. 

"שאול... איש יקר, אני פונה אליך לא בציניות..." אמר בקול רך בניגוד מוחלט לקולות הזועפים שנשמעו אך לפני רגע קצר. עיניו המחייכות ריככו מעט את המתיחות באוויר.

שאול נותר עומד. הוא הסיט את מבטו מאהוד המנכ"ל לעברו של סמנכ"ל הכספים ג'ורג' ושפתיו החוורות רעדו בהתרגשות.

ג'ורג' הניע את כף ידו באוויר בתנועות עגולות עדינות ואיטיות כאומר: "תרגע, אחי... שום דבר לא קרה..." והמשיך בקולו הרגוע: "שאול, תדע לך שאני מעריך ומבין את הדאגה שלך... אני מבין את הכעס שלך... אני יודע שאתה כל כך דואג לפרויקט... לאנשים... ללקוחות, לתקוות הרבות ב-Baby של כולנו מפרויקט DDE98 ... אני באמת מעריך מאוד את הרצון שלך לשמור עלינו מול הלקוחות ומול השוק..."

שאול הנהן בראשו כלא מאמין אך מבט עיניו התרכך מעט.

"מישהו רוצה קפה?" שאלה יעל.

"חייבים לקצץ" מיהר המנכ"ל אהוד לחזק את דברי סמנכ"ל הכספים ג'ורג' בקול סמכותי ונעץ מבט קר בעיניו המופתעות של שאול. "צריך להיות ברור לכם שחייבים לסגור פרויקט עם ה ROI כל כך נמוך..."

עיינו בפרשנות ובניתוח רדיאן חזק...

שלב שני - הוֹסֵּף

לאחר שתיקה קצרה, המשיך סמנכ"ל הכספים: "הרי אין לי ספק שהכוונות שלך מקצועיות... ואני מתייחס לנקודה שהעלית ביחס לפרשנות שלי על המספרים... אתה הצגת נקודה מספיק חשובה כדי שנדון בה שנינו לעומק... בוא נדבר עליה בפגישה של אחד על אחד מאוחר יותר... יש מצב שקיימים נתונים שאני ראיתי בצורה אחרת ממך.... בינתיים, אני מציע שנמשיך בדיון..."

"או קיי" מיהר אהוד המנכ"ל לסכם, לפני ששאול יספיק להגיב. "חיזרו אלי עד סוף השבוע עם המסקנות שלכם".

שאול חזר למקומו, ממלמל לעצמו משהו בלתי ברור.

עיינו בפרשנות ובניתוח רדיאן הוסף...

"הגיע שלב הַשְׁבוֹר" הרהר ג'ורג' וחש בקצב ליבו הגובר. "זה הזמן לחשוף את בעיות הפיתוח של DDE98 כדי ששאול יבין, סוף סוף, את הקשיים האמיתיים של השוק החופשי".

השולחן המסודר למשעי של איש הכספים הקפדן, הפריד בין ג'ורג' לבין שאול - מנהל המחקר והפיתוח.

"... אני לא צריך לדבר יותר מדי" אמר ג'ורג'. "שלוש פעמים דחית את אבן הדרך... עד עכשיו הדחייה מסתכמת בארבעה חודשים... שלושה אנשי צוות... תעשה בעצמך את החישוב מה עלות הדחייה הזו רק במושגים של שכר... שנת אדם!!! על מה אתה מדבר? ואל תטעה! אני מבין שהמשימה מורכבת מאוד!"

"בסדר, בסדר..." גמגם שאול וגרד את פדחתו. "זו בדיוק המשמעות של פיתוח... צריך לבנות אלגוריתם חדש... אנחנו לא מעתיקים מהספרות המקצועית... צריך להוכיח כל שינוי... והדברים לא תמיד..."

"אבל זו בדיוק הבעיה" קטע ג'ורג' את דבריו. גלשנו מהתקציב וזו לא הגלישה היחידה... אתם פשוט לא מצליחים לעמוד בתכניות שאתם הגדרתם... אז חייבים לשים לזה סוף... אנחנו לא חברה פילנטרופית...".

שאול הביט בקווים האדומים של המסלולים הקריטיים בתרשימי MS-Project מבלי להגיב. שפת גופו ומראה פניו הביעו את תחושותיו.

"אהוד ביקש לחזור אליו עם מסקנות עד סוף השבוע..." מלמל כאילו לעצמו. "אז... אז מתי תוכל לחזור אלי עם תכניות הפיתוח של כל הפרויקטים הקיימים והעתידיים כדי לראות מה אפשר לעשות כדי להציל את DDE98".

עיינו בפרשנות ובניתוח רדיאן שבור...

...

 

"אז בוא נראה מהיכן אפשר להשלים את התקציב החסר" המשיך ג'ורג' בטון ענייני ובחן בקפדנות את תוצאות ניתוח פרטו שערך שאול. "תראה מה שקורה עם פרויקט 'אלון ירוק'... הצוות לא גדול מידי? האם הם מספיק יעילים?"

"אני אבדוק... נראה מה קורה עם התחום הצבאי... שם התקציבים גדולים יותר" מלמל שאול.

"מצויין!" חייך ג'ורג'. "לך לעשות חושבים וחזור אלי עם תכנית התייעלות... הכל מקובל עלי... אם הפתרון מקובל עליך..."

עיינו בפרשנות ובניתוח רדיאן סגור...

חזק
הוסף
שבור
סגור

(התנעת פעולת ה - חַזֵק)

...מיד לאחר דיון ההנהלה, זימן ג'ורג' את שאול לפגישה בארבע עיניים בשעה 9:00 למחרת בבוקר. מפגש ההמשך מהווה הדגמה (לכם - הקוראים) להמשך יישום הרדיאן אשר הותנע על ידי ג'ורג' - סמנכ"ל הכספים, יום קודם לכן בפגישה שתוארה לעיל. שימו לב שאין הכרח להשלים את סגירת הרדיאן בזמן תחילת האירוע וניתן להשלימו בעיתוי מאוחר יותר, שיתאים לנסיבות. 

תיאור מקרה

תיאור מקרה

תיאור מקרה

תיאור מקרה

פרשנויות והבהרות

באמנות הלחימה אייקידו, קיימים רדיאנים פיזיים אשר נובעים (במובן של נביעה ממעיין אנרגטי) ממרכז המעגל בו פועל הלוחם. גישת מעגלי הפעולה, כוללת רדיאנים מסוגים רבים ושונים. בשלב זה נציג ארבעה רדיאנים בסיסיים: חזק, הוסף, שבור וסגור.

 

את הרדיאנים נציג באמצעות דוגמא של אירוע הכולל סדרת מפגשים. בהמשך נציג פרשנות והסברים לכל רדיאן.

הניתוח הבא מיוחס לרדיאן "חזק"... 

במהלך הרדיאן שנקרא חָזֵּק, נתאמץ למצוא נימוקים שמטרתם לחזק את המתנגד לך בסכסוך/משבר/קונפליקט. נעשה שימוש במילה "נתאמץ" מכיוון שלשיטתנו, הביטוי "אין לי במה לחזק" אינו לגיטימי - בנסיבות הקשות ביותר ניתן לחזק כל שחקן גם אם "...בא לי לחנוק אותו...". מציאת משפטי חיזוק הופכת להיות משימה אפשרית - כלי ניהולי, בזכות תרגילי איפוק ואמפטיה. בהדרגה, הופך הרדיאן חַזֵּק להרגל, ממש כמו באמנות הלחימה עצמה: "...בהתחלה אתה "חוטף" אבל לאחר צבירת נסיון ורכישת מיומנות - אתה "רוקד..." 

במהלך מימוש הרדיאן חַזֵּק, מעצימים את השחקן שניסה לפגוע בך בתחילתו של העימות. החיזוק צריך להצביע על תפקוד רצוי (חיובי), ולא על בלתי רצוי (שלילי). לדוגמא: אם מקבל המשוב נהג בתוקפנות, הפחית ערך של זולתו, זלזל בשחקן אחר (כמו, למשל, מנהל, עמית או מנוהל) בגלל חוסר קבלת עמדתו למהלך ניהולי שמקבל המשוב יזם, אזי תגובה כגון: "אני באמת מעריך מאוד את התגובה שלך" אינה מהווה חיזוק אלא עלולה להתפרש כחנופה. לכן זו דוגמא לתגובה שאינה תואמת מצב. מנגד, דוגמא לרדיאן "חָזֵּק" איכותי, תתבטא בתגובה בסגנן: "אני מבין ומעריך את הדאגה שלך לעובדים ולפרויקט אך יש לי ביקורת על הדרך שבה עשית זאת....".

ברדיאן "חזק", חשוב שנמנע מחיזוק התנהגות פגומה, אחרת הנוהג אגרסיבית, עלול להבין שההתפרצות שלו תואמת מצב ונכונה.

שימוש אפקטיבי ברדיאן "חזק", מאפשר "לנטרל את מנגנוני ההגנה של מקבל המשוב" ומצמצם את ההתנגדויות שלו לתוכן הביקורת. בדרך זו פותחים צוהר הקשבה רחב של מקבל המשוב, כהכנה לשלבים הבאים.

פרשנות לחזק

פרשנות

הניתוח הבא מיוחס לרדיאן הוסף... 

במהלך הרדיאן שנקרא הוֹסֵף, נמנף את ההתנגדות לכיוון הרצוי, מבחינתינו, הן באמצעות חיזוק מקבל המשוב (באמצעות רדיאן חזק) והן באמצעות הבנה מעמיקה יותר של גורמי התנגדותו. בדרך זו, נעצים את מקבל המשוב במקומות תואמי המצב.

מרכיבי ההעצמה, האיפוק ודחיית התגובה, צריכים להתבטא ביישום רדיאן הוסף. נזכור כי מרכיבי ההתנהגות האלה (העצמת השחקן שתוקף אותך, האיפוק בסגנון התגובה ודחיית התגובה) הם אלמנטים קשים ליישום: קיימת נטייה טבעית "לרסק" את התוקף, להוכיח אותו, להראות לו מי הבוס... לעומת זאת, גישת מעגלי הפעולה ממליצה להמשיך להקשיב להתנגדות, ורק מאוחר יותר למנף את החלקים הרלוונטיים עבורנו, לקראת מימוש הרדיאן הבא (שבור בדוגמא הזו).

"...אין לי ספק שהכוונות שלך מקצועיות... ואני מתייחס לנקודה שהעלית ביחס לפרשנות שלי על המספרים... אתה הצגת נקודה מספיק חשובה כדי שנדון בה שנינו בצורה יסודית... ואני לא ציני. בוא נדבר עליה לא בפורום רחב, אלא בפגישה של אחד על אחד מאוחר יותר..."

פרשנות

פרשנות להוסף
פרשנות לשבור

הניתוח הבא מיוחס לרדיאן שבור... 

במהלך הרדיאן שנקרא שְׁבוֹר, מקיימים עימות עם מקבל המשוב שבמהלכו מעמתים אותו לגבי הפערים שאנו רואים בין המצב המצוי לרצוי, אליו אנו מעוניינים להגיע. למעשה, היכולת ליישם רדיאן שבור, מתאפשרת בזכות האיפוק, ההמתנה, ואיסוף המידע שהדגמת ברדיאןים חזק והוסף. מדובר בשלב בו באה לידי ביטוי התנהגות אסרטיבית שלך מול המתנגד, בשלב זה אנחנו "פחות נחמדים" ומציגים בצורה ברורה מאוד את הפערים בין הפרשנות של המתנגד לבין המציאות. היכולת להציג בצורה מדויקת את הפערים, מתאפשרת שוב, בזכות בסיס הידע שצברת ברדיאןים חזק הוסף ( כי היית שפיץ/ה והתאפקת)  

"שלוש פעמים דחית את אבן הדרך... עד עכשיו הדחייה מסתכמת בארבעה חודשים... שלושה אנשי צוות... תעשה בעצמך את החישוב מה עלות הדחייה הזו רק במושגים של שכר... שנת אדם!!! על מה אתה מדבר? ואל תטעה! אני מבין שהמשימה מורכבת מאוד!" 

פרשנות

פרשנות לסגור

הניתוח הבא מיוחס לרדיאן סגור... 

במהלך הרדיאן שנקרא סְגוֹר, אנו חותרים להוביל את מקבל המשוב לפתרון או להנחיות לפתרון אליו נגיע יחד :

"אז בוא נראה מהיכן אפשר להשלים את התקציב החסר" המשיך ג'ורג' בטון ענייני ....."אני אבדוק... נראה מה קורה עם התחום הצבאי... שם התקציבים גדולים יותר" מלמל שאול.

"מצויין!" חייך ג'ורג'. "לך לעשות חושבים וחזור אלי עם תכנית התייעלות... הכל מקובל עלי... אם הפתרון מקובל עליך..."

מושגים קרובים: פסיביות, אגרסיביות, אסרטיביות, מנגנון FFF

פרשנות

bottom of page