top of page

ללא מילים

אל תחפשו סיבות מדוע קשה לכם לממש מטרות (בעיקר לטווח הארוך), כאשר חברי הצוות שאתם מנהלים, מרגישים כמו בסרטון. 

מצחיק, אבל לא...

ניהול (M - Management)

הכוונה של אנשים לבצע פעולות שתכליתן היא לממש מטרות מוגדרות באמצעות משאבים נתונים, במגבלות הנובעות מאילוצים וברמה של ודאות חלקית".

ניהול מייצג פעילות תכליתית, המספקת מענה לשאלה "כיצד מיישמים אסטרטגיה, או מדיניות מסוימת".

על המנהלים להבין את משמעויות העיקרון הפיטרי וחוק פרקינסון כדי לממש פעילות תכליתית - יעילה ואפקטיבית ככל האפשר (לא אחת, יעילות ואפקטיביות עומדים בסתירה האחד כנגד האחר). העיקרון הפיטרי וחוק פרקינסון משפיעים על התרבות הארגונית ולכן ראוי לעצב מדיניות ניהול שתתחשב בהשלכות שני ערכי יסוד אלה.

ככלל, ניהול מתבטא בשני סוגי תהליכים עיקריים א. קבלת החלטות, ב. הבטחת ביצוע ההחלטות.

כל אחד משני סוגי התהליכים הללו (שהם שונים, מבחינה מהותית, האחד מהאחר), מיוחסים לטיפול ולארגון הנושאים הקשים והרכים בביצוע משימה.

האתגר המרכזי של מנהל מתבטא בהשגת מטרה באמצעות אנשים. תנאי הכרחי לצמיחה של ארגון הוא שילוב שחקנים בעלי תכונות משלימות אך אַלְיָה וְקוֹץ בָּהּ: השוֹנוּת בתפיסות העולם ובסגנונות ההתנהגות של חברי הצוות המשלים עלולה לעורר מחלוקות וסכסוכים. אחד האתגרים החשובים ביותר הניצבים לפיתחו של מנהל הוא ליצור את התנאים המתאימים אשר יאפשרו שיתופי פעולה בין השחקנים.

ניהול הוא מקצוע אשר מחייב התמקצעות שוטפת - לימוד ורכישת ניסיון. רעיון מבריק, אישיות כריזמטית, גמישות מחשבתית, פתיחות ונחישות הם רק חלק קטן ממרכיבי ההצלחה.

לנהל אינה מטרה העומדת בפני עצמה כי אם אמצעי, או כלי, להשגת מטרה גדולה יותר...

בכל מקרה, ניהול מקצועי אינו נשען על מזל. מזל וחסדי שמיים יגיעו רק אם נסלול בפניהם את הדרך. הסביבה הדינמית וקבלת ההחלטות בתנאי אי-ודאות, מחייבים ללמוד כל הזמן שיטות ניהול חדשות וכלים חדשים. לכן, מנהל נדרש לדעת להקשיב, להשתתף בהשתלמויות, להיעזר ביועצים ובמאמנים עסקיים ולפעול כאוטודידקט: לקרוא ספרי ניהול, לגלוש ברשת, להשתתף ברשתות חברתיות שעיסוקן ניהול. הנסיבות מאלצות את המנהלים לטפל בנושאים דחופים. יחד עם זאת, מנהל טוב מבורך גם בתכונות של מנהיג וזה אומר שמנהל טוב משקיע גם בנושאים חשובים.

ובהכללה גסה - ניהול קשור להתנהגות של כל אחד מאתנו, הרבה מעבר לגבולות הגדרת מושג הניהול אשר נקבעה לעיל. הסיבה לכך היא כי כל מה שאנחנו עושים בשגרת חיינו תלוי במיומנויות הניהול שרכשנו בעבר.

 

למעשה, כל מה שאנחנו עושים בשגרת חיינו, קשור לניהול. ניהול עצמי, היא אחת הדוגמאות הקלסיות של תהליך ניהולי. ההחלטה אם לקום מהמיטה בבקר היא החלטה ניהולית כי היא משפיעה על כל מה שיתרחש בהמשך - האם נמשיך לנמנם או נתחיל את פעילות היום כדי לממש את הייעוד שלנו. כך אנו מתחילים לנהל את סדר יומנו ברמה האישית.

אם נבחן את התפיסה הרחבה של מושג הניהול, נגלה כי קיים תהליך הדרגתי של הבשלת הבגרות הניהולית שאנו חווים במהלך חיינו. חשיפה יומיומית לדילמות ניהוליות מגדיל את הניסיון המצטבר שלנו בקבלת החלטות וכך משפר את מיומנויות הניהול האישיות שלנו, בהדרגה. מודל הבשלות הניהולית מתאר את השלבים בשדרוג המיומנויות הניהוליות שלנו. המודל מורכב משבע רמות של בשלות התלויות האחת בשנייה.

עיינו גם ב"איך מנהלים מנהלים מנהלים"

הרצאת TED

כולם יודעים מה הם עושים...

חלק יודעים איך לעשות את מה שהם עושים

מעטים יודעים מדוע עליהם לעשות זאת...

ניהול רך - מבחן החלון והראי

הנעת עובדים במבנה מטריציוני

האמן בעצמך

הסוד של צפע קונג פו פנדה

WE - ניהול פרוייקטים

הנעת עובדים

יצחק אדיג'ס - ניהול כמו כף יד

ניהול עובדים ששונים ממך

קורס "ניהול אסטרטגי" במסגרת לימודי התואר השני בבית הספר למינהל עסקים, המסלול האקדמי המכללה למינהל

שיעור 1:    מבוא;

שיעור 2:    המצפן האסטרטגי;

שיעור 3:    ניתוח ענפי (סטטיסטי);

שיעור 4:    קבוצות אסטרטגיות, דינמיקה ענפית;

שיעור 5:    גישת בסיס המשאבים ושרשרת ערך של פירמה;

שיעור 6:    יתרון תחרותי בתכנית MBA;

שיעור 7:    אירוע גוגל וקניין רוחני;

שיעור 8:    ניהול אסטרטגיות גנריות;

שיעור 9:   אסטרטגיות צמיחה;

שיעור 10: אסטרטגיה בינלאומית;

שיעור 11: המשך אסטרטגיה בינלאומית;

שיעור 12: אסטרטגיה תאגידית;

פנל המומחים בנושא

ניהול אפקטיבי של עובדים

לימודי מינהל עסקים

הרצאתו של דן פרופר

יזמות עסקית

הרצאתו של רמי לוי

דוגמא: ניהול פרויקט

שיחות בנושא ניהול אפקטיבי עם איתן מאירי, פסיכולוג מוסמך ומומחה ביעוץ ארגוני. מנחה: איתן בן אליהו, מפקד חיל האוויר לשעבר.

bottom of page